29 Mayıs 2017 Pazartesi


Zekat, teşvik için açık açık verilmeli


Ramazan’da sosyal yardımlaşma ve dayanışma da zirveye çıkıyor. Genelde müminler zekatlarını Ramazan ayı içinde veriyorlar. Ramazan sonunda verilen fitre var. Ramazan’ın sosyal boyutunu nasıl izah edersiniz?

Ramazan-ı Şerif'ten bahsederken “rahmet ayı” diyoruz. Bu ay pek çok açıdan rahmet ve merhamet ayıdır. Toplumun fertleri arasında dayanışmayı tesis etmesi açısından ise ayrıca rahmet ayıdır. Bencilliğin, dünyevileşmenin alıp başını gittiği bir zamanda, diğerkâmlığı teşvik eden, zekatından tutunda iftar ikramlarına varıncaya kadar toplumu paylaşmaya temrin eden başka bir zaman dilimi yok gibidir. Oruç ayı, yoksula muhtaca duyulan şefkatin sokakları yıkadığı aydır. Bununla birlikte İslam'ın en hayati müesseselerinden birisi olan “infak”, Müslüman toplumun yeterli hassasiyeti göstermediği bir müessesedir. Zekatların hesaplanması dağıtılmasında bir düzen tutturulamamış, alabildiğine düzensizlik devam etmektedir. Maalesef, bu mübarek ayda camileri dolduran müminler, zekatlarını nasıl hesaplayacaklarını dahi çoğu zaman bilmemektedirler. Zekat vermek adeta mahrem bir konuymuş gibi konuşulmamakta ve zekat çıkarılacağı zaman kimsenin öğrenmemesi amaçlanmaktadır. Halbuki zekat fakirin zenginin malı üzerindeki meşru hakkıdır. Bu hakkı ona vermenin gizlenecek bir yanı yoktur. Bilakis alenen ve ilanen vermek teşvike vesile olacaktır. 
 
Zekat ve fitre miktarları ellerine ulaşan fakirler de Ramazan'ın girdiğini anlayacaklar, bu şekilde haset etmek gibi toplumu rahatsız edici davranışlardan uzaklaşmaları mümkün olacaktır. 
Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz