28 Mart 2020 Cumartesi

Üniversiteler tatil ama akla gelen sorular?


Adnan Öksüz

YÖK Başkanı Yekta Saraç dedi ki; “Bu sene bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdik.”

Bu şu anlama geliyor; ön lisans, lisans ve yüksek lisans dâhil tüm üniversiteler bahar dönemi dijital eğitim verecek.

YÖK'ün vermiş olduğu bu karar koronavirüsün ne kadar ciddiye alınması gerektiğinin bir sonucu.

Devlet diyor ki: “Arkadaşlar, durum kritik…”

Biz de bu ciddiyete paralel olarak köşelerimizden devletin aldığı kararların uygulanması gerektiğine işaret ediyor, bu kararları paylaşıyoruz. 

Tahminim, 30 Nisan'a kadar uzatılan ilk, orta ve liselerdeki tatil ve uzaktan eğitim programı tüm bahar dönemini kapsayacak. Yani, ilk, orta ve liselerde tatil ve uzaktan eğitim uzayacak.

***

İlk, orta ve liseler tatil. Üniversiteler birkaç ay daha tatil edildi. Ancak akla takılan bazı soruları da zikretmek gerekiyor;

 

 

* Özel okullara devam eden öğrencilerin ücretleri ne olacak? Aileler, ücret ödemeye devam edecekler mi?

* Benzer biçimde, vakıf üniversitelerine öğrenciler ücret ödemeye devam edecek mi? Zira vakıf üniversitelerine, bölümüne göre değişmekle birlikte aileler neredeyse çuvalla para ödemekte.

* YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sunulamayacak program, ders ve uygulamalı dersler yaz aylarında tamamlanacak” dedi. Peki, ama bu koronavirüs tehdidi uzarsa o zaman nasıl bir uygulama olacak? Özellikle tıp fakültelerinde zorunlu olan uygulamalı dersler nasıl yapılacak?

* Daha da önemlisi tıp fakülteleri gibi okullarda sınavlar nasıl tatbik edilecek?

* Bu süreçte üniversite öğrencilerine, KYK Bursları ödenmeye devam edecek mi?

* Tıp fakültesi son sınıf (intörn) öğrencilerinin durumu ne zaman netleşecek? Bu öğrenciler, direkt mezun olarak mı kabul edilecekler, ya da nasıl bir yöntem izlenecek?

* YÖK, bundan 10 gün önce, tıp fakültesindeki intörnlerin (son sınıf öğrencilerinin) gerektiğinde, gönüllü olarak talep etmeleri ve üniversitece uygun görülmesi halinde sağlık hizmet sunumunda görev alabileceklerini ifade etmişti. İntörnler ise bu karara tepki göstermiş, sosyal medyada, “İntörnler de öğrencidir. Biz ucuz iş gücü değiliz. Şimdinin değil, geleceğin doktorlarıyız” paylaşımında bulunmuşlardı.

 

 

* Erasmus stajı iptal edilen öğrencilerin durumu ne olacak?

 

PTT ÇALIŞANLARININ SESİNE KULAK VERMEK LAZIM!

Bizim de bazı taleplerimiz var;

* PTT postacılarının ve gişe memurlarının vardiyalı belirli saatlerde çalıştırılması.

* Çalışma yapan postacı ve gişe memurlarına aylık net 1000 TL gibi ek ücret verilmesi.

* Vatandaş ve posta veren kurumlar bazında; gecikmelere razı olunması ve acil ihtiyaçlar dışındaki keyfî alışverişlerden kaçınılması.

* PTT'ye tebligat, kargo vb. gönderi veren kurum ve şahısların bugünleri dikkate alarak gönderilerini acil olmayan gönderiler için ara vermesi. (Bir gurup PTT çalışanı)

 

MİLLİ GAZETE'MİZİ 100.000 TİRAJA ÇIKARTALIM. VAR MISINIZ?

* MİLLİ Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı olarak, Milli Gazete Ankara Bürosu'na yaptığım ziyaretimde; Mustafa Kurdaş, Mustafa Yılmaz, Zeki Ceyhan, Ahmet Kayır ile birlikteyiz.

Milli Gazete, milli ve manevi değerlerimizi savunan ve her işin çözümünde milli değerlerimizi öne çıkartan yegâne gazetemizdir.

Ülkemizde 100 seneden beri Batı'nın ve Batı değerlerinin üstün tutulduğunu, siyasilerimizin bugün bile hâlâ ABD ve AB (Avrupa Birliği) diye tempo tuttuklarını iyi bilirsek, Milli Gazete'nin tek başına yaptığı mücadelenin ne kadar zor ama ne kadar kıymetli olduğu daha iyi anlaşılır.

“İyi ama İslam'ı öne çıkaran başka gazete ve televizyonlar da var!” diyorsanız; bunlar Siyonizm ahtapotunun birer koludur ve Müslümanları kullanmak için çıkardıkları “İslami söylemli medyalardır.”

Dikkat edin, ölçümüz bellidir; bir gazete veya TV, Adil Düzen için ve İslam Birliği için çalışıyorsa bu medya milli medyadır. Değilse Siyonizm'in bir maşasıdır.

Milli Gazete'yi ve çalışanlarını tebrik ediyor, Milli Gazete çalışanlarının tümünü bağrıma basıyor ve alınlarından öpüyorum.

Haydi hep birlikte bir kampanya başlatalım ve Milli Gazete'mizi 100.000 tiraja çıkartalım. Var mısınız? (Nevzat Laleli)

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz