11 Kasım 2015 Çarşamba


Tüp bebek kaç kez denenir


Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

Doğal yollarla bir sene boyunca, düzenli ve korunmasız ilişkide bulunmuş ancak çocuk sahibi olamamış çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisi, ilk tedaviden bu yana oldukça geliştirilmiş ve teknolojik imkanları da arkasına alarak oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır.

Tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğin üreme hücreleri, yani yumurta ve sperm vücut dışında laboratuvar ortamında döllendirilir. Ardından da iyi kalitedeki embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Tüp bebek tedavisi yüksek başarı oranlarına sahip olsa da başarı şansı %100 değildir. Bu sebeple de başarısız olma riski her zaman için mevcuttur. İlk denemede başarılı olamayan çiftler, denemeye devam edebilir. Başarısızlığa sebep olan birçok faktör vardır. Bunların başında anne adayının yaşı gelirken, stres, beslenme alışkanlıkları, tüp bebek merkezinin başarısı, doktorun deneyimi gibi faktörler de başarıyı etkilemektedir. Bu sebeple ilk denemede ya da diğer denemelerde başarısız olunabilir.

Tüp bebek tedavisi çiftin arzu ettiği kadar denenebilir. Sayıca bir kısıtlama bulunmaz. Ancak uzmanlar altı denemeden sonra tüp bebek tedavisine devam etmenin anlamlı sonuçlara yol açmayacağını düşünmektedir. Bu sebele de altı defa tüp bebek denemesi yapılabilir, denilebilir. Ancak onuncu denemesinde de çocuk sahibi olan çiftler bulunmaktadır. Bu sebeple çiftler; maddi ve manevi güçleri yettiğince deneme yapabilirler.


TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Çeşitli faktörler sebebiyle kısırlık sorunu yaşayan çiftlere yardımcı üreme yöntemleri uygulanarak çocuk sahibi olmaları sağlanabilir. Tüp bebek tedavisi ise yardımcı üreme yöntemleri arasında en yüksek başarı oranlarına sahip tedavidir.

Çiftler, tüp bebek tedavisinde yoğun bir stres yaşayabilir. Stres başarısızlıktaki en büyük nedenlerden biridir. İlk denemede başarısız olunması bu sebeple doğal karşılanabilir. Çiftler çok yüksek oranda ikinci veya üçüncü denemelerinde başarılı olabilmektedirler. Çiftlerin tekrar isteği ve doktorun yapacağı sağlık kontrollerine bağlı olarak çiftlerin sağlık durumunun el verdiği sürece yeni tüp bebek tedavileri denemeleri yapılabilmektedir.


TÜP BEBEK TEDAVİSİ KAÇ KEZ DENENEBİLİR

Tüp bebek tedavisi uygulanan çiftler üzerinde yapılan bir araştırma; ilk üç deneme sonrası çiftlerde gebelik elde edilme oranının yüzde 85 olduğunu göstermektedir. İlk üç denemede başarı elde edilememiş olmasına ise ‘'tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları'' denilmektedir. Bu durumda; tedavinin gidişatının değiştirilmesi ve farklı yöntemlerin denenmesi gerekmektedir. Başarı oranları, deneme sayısı ile artmamaktadır. İlk üç deneme dışında, diğer denemelerde başarı oranı düşebilir. Buna yol açan ise anne adayının yaşının ilerlemesidir. Ancak çiftlerin maddi ve manevi gücü yetiyor ise istedikleri kadar deneme yapabilirler. Bu aşamada tüp bebek ekibinin çiftin çocuk sahibi olma şansı hakkında dürüst olması ve tedaviye devam edilip edilmemesi gerektiğine dair bir karar vermesi gerekmektedir. Bknz: Tüp bebek kaç kez denenir?


TÜP BEBEK BAŞARI ORANI

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen birçok faktör bulunur. Bu faktörler arasında en önemlisi kadının yaşıdır. Doğal yollardan gebe kalamayan kadınların tedavi için başlama yaşı 20 ile 35 yaş arası dönem çok önemlidir. Bu dönem kadınlardaki doğurganlık oranının en yüksek olduğu zaman dilimidir. 35 yaş üstünü geçmiş kadınlardaki üreme hücrelerinde ve doğurganlık oranında meydana gelen azalmaya bağlı olarak tüp bebek tedavisindeki başarı oranı da düşmektedir.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz