17 Mayıs 2017 Çarşamba


Tillerson: İran'a Karşı Ortak Cephe Kuruyoruz


Trump'ın Suudi Arabistan ile başlayacak ilk yurt dışı ziyaretine ilişkin açıklamalar yapılmaya devam ediyor.

Amerikan dışişleri bakanı Rex Tillerson, NBC televizyonuna verdiği röportajda Trump'ın Ortadoğu'ya gerçekleştireceği ziyaretin bölge ülkeleri arasında İran'a karşı bir "birlik" kurmayı hedeflediğini açıkladı.
 
Amerikan başkanı Donald Trump, yurt dışı ziyaretlerine Suudi Arabistan ile başlıyor. Trump, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dan sonra Telaviv'e gidecek. 
 
ABD dışişleri bakanı Rex Tillerson, NBC televizyonuna verdiği röportajda Trump'ın Riyad ve Telaviv gezisine ilişkin olarak bu gezinin Suudi Arabistan ve diğer Arap devletlerinin İsrail ile birlikte İran'a karşı ortak bir zeminde buluşturma hedefi taşıdığını açıkladı. 
 
Bölgede İran'a karşı geniş bir konsensüs olduğuna inandığını belirten Tillerson, "bütün Arap devletleri ve İsrail, bölgedeki istikrarsızlığın İran'dan kaynaklandığı konusunda hemfikir. Bu durum karşısında İran'a karşı herhangi dini bir söylem yerine ortak bir zemin oluşturulmalı" şeklinde konuştu. Tillerson, Trump'ın yurt dışı ziyaretleri için seçtiği ilk üç durağın, İslam'ın, Yahudiliğin ve Hristiyanlığın merkezlerini temsil ettiğini belirtti ve İran'a karşı dini veya mezhebi söylemler yerine küresel çapta İran karşıtı faaliyetlerin terörle mücadele konsepti çatısı altına alınması gerektiği çağrısında bulundu.  
 
Öte yandan konuyla ilgili olarak bölge üzerine çalışan siyasi ve askeri uzmanlar, Trump'ın İran'a karşı ortak bir cephe oluşturma faaliyetinin bütünüyle İsrail'in güvenliği ile alakalı olduğunu belirterek ABD'nin bölgede daha çok çatışma çıkartarak İsrail'in hedeften çıkarılması için çalıştığını vurguladılar. 
 
Amerikalı yazar Stephen Lendman, Trump'ın Ortadoğu gezisinin "bütünüyle İsrail'i desteklemek ve İran'ı sırf bölgesel politikalarda ABD ve İsrail'in projelerine alternatif bir proje sunduğu için hedefe koyma çerçevesinde şekillendiğini" belirtti. 
 
Trump ve ekibinin savaş yanlısı bir ajanda takip ettiğini belirten Stephen Lendman, "iyiye giden bir şey yok. Savaşların devam etmesini istiyorlar. Bölgeye barış ve istikrar gelsin istemiyorlar. Trump'ın bu ziyaretinde olumlu hiçbir yan yok" ifadelerini kullandı.  
Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz