24 Ocak 2018 Çarşamba


Terör hamisi ABD Türkiye'ye 'sınır' çiziyor


Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili Türkiye’ye açıklamalarında “ölçülü” olması ve operasyonlarında da “sınırlı” olması çağrısında bulunarak Ankara’yı uyarıda bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri, güney sınırındaki teröristlere yönelik olarak başlattığı Afrin operasyonunu sürdürürken, “terörün hamisi” ABD de boş durmuyor. İlk andan itibaren Türkiye'nin Afrin operasyonundan rahatsızlığını gizlemeyen ABD, bu sefer de “Türklerle ve ‘bölgedeki bazı güçlerle' birlikte çalışmaya hazırız” bahanesiyle Türkiye'yi terörist YPG'yle aynı kefeye koymaya çalıştı. Aynı ABD'nin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da, terör şemsiyesi olan SDG'yi, “topraklarını savunan, farklı etnik gruplara mensup savaşçılar” şeklinde tanımladı.

ABD'DEN “ASKERÎ EYLEMİ KISITLA” ÇAĞRISI


Beyaz Saray'dan Türkiye'nin Afrin'e yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili yapılan açıklamada ilginç ifadeler yer aldı. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini bildiklerini ve ciddiye aldıklarını iddia ederken; Suriye'nin kuzeybatısında tüm taraflara DEAŞ'ı yenmeye odaklanma çağrısı yaptı. Türkiye'ye “askeri eylem ve söylemleri kısıtlama” çağrısı yapan Sanders, “Türkiye'yi, operasyonların alan ve süresinin sınırlı olduğundan ve ayrıca insani yardımların sürdürülebiliyor olduğundan emin olmaya, sivil kayıplarından kaçınmaya teşvik ediyoruz” diye konuştu.


Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Beyaz Saray'daki basın brifinginde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde gerçekleştirdiği harekatla bir açıklama yaptı. Sanders, Türkiye'yi Suriye'nin kuzeybatısındaki askeri eylemlerinde ve açıklamalarında “ölçülü” olması yönünde uyarıda bulundu. Sanders, “Türkiye'yi, askeri harekatta ve açıklamalarında itidal çağrısında bulunarak ve askeri operasyonlarının kapsam ve zaman bakımından sınırlı olduğundan emin olmaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

“DAEŞ'LE MÜCADELE” VURGUSU!


Açıklamasında Sanders, “Suriye'nin kuzeybatısında tüm tarafları DAEŞ'in mağlup edilmesi amacına odaklanmaya, Suriye'deki çatışmaları azaltmaya ve masum sivilleri korumaya çağırıyoruz. Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini biliyor ve ciddiye alıyoruz. Bir NATO müttefiki olarak Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Sanders, Afrin'de şiddetin artmasının “DAEŞ'in kalıcı olarak yenilmesi için gösterilen uluslararası çabalarda dikkatleri dağıtabileceği” (!) değerlendirmesinde de bulundu. Sanders, DAEŞ ve El Kaide'nin bölgede yeniden canlanmaması için alınacak tedbirlerin önemine işaret etti.

TERÖRİSTLERE “DİRENİŞÇİ” DEDİ!


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, terör şemsiyesi olan SDG'yi, “topraklarını savunan, farklı etnik gruplara mensup savaşçılar” şeklinde tanımladı.

Tillerson, Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'la düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye'nin Afrin operasyonuyla ilgili konuştu. Tillerson, “Bunu da, koalisyon ortakları ve özellikle de Kürt, Arap ve ayrıca Hıristiyan unsurlardan oluşan Suriye Demokratik Güçleri'yle (SDG) yapmaktayız” dedi. Tillerson, terör şemsiyesi olan SDG'yi, “topraklarını savunan, farklı etnik gruplara mensup savaşçılar” şeklinde tanımladı.

Türkiye'nin kuzey Suriye'deki operasyonlarından “endişe” duyduklarını belirten Tillerson, sözlerine şöyle devam etti: “Bununla birlikte, Türkiye'nin Suriye'den Türk vatandaşları ve topraklarına karşı saldırılar düzenleyebilecek terör unsurlarından halkını koruma yolunda meşru hakkının olduğunun farkındayız ve bunu tam olarak takdir (!) ediyoruz.”

Tillerson, Türkiye'nin “meşru güvenlik kaygılarını” Ankara'yı tatmin edecek şekilde giderme ve DAEŞ'le mücadele sürecine geri dönme yolunda birlikte çalışmak için neler yapabileceklerini değerlendirdiklerini kaydetti.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz