10 Temmuz 2017 Pazartesi

TEOG Tercihlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Eğitör

TEOG sonuçlarının yakın zamanda açıklanmasının ardından TEOG tercih işlemlerinin ne zaman ve nasıl yapacağı araştırılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) lise tercih robotunu yayınladı. TEOG tercihleri başladığında adaylar sistem üzerinden başvuru yapabilecek.

Yerleştirme işlemleri için tercihler 14 Temmuz 2017 tarihinden itibaren 24 Temmuz 2017 en geç saat 17:00'ye kadar e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecektir. Yapılan tercihler
mutlaka ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne onaylatılacak.

Peki geleceğimizi kimlere ve neden emanet edeceğiz?

İlkokul ve ortaokulda başarılı bir şekilde yön verebildiğimiz, doğruları ve yanlışları başarı ile gösterebildiğimiz çocuklarımız çok zor bir sürecin içinde kendini bulacak. Ergenlik döneminin en bariz etkilerinin göründüğü 9 ve 10.sınıf öğrencilerinin velisi olmak da bir o kadar zorlaşacak. Çocuklarımız bir süre daha dik kafalı, daha inatçı ve farklılıklardan hoşlanıyor olacak. Özellikle de karşı cinse ilgi artacak ve bu artan ilgi aileyi bile zaman zaman geride bırakacak.

İşte tüm bu sıkıntıların yaşandığı dönemde ailenin yanında olacak tek kurum okul.

Peki  tercih yaparken nelere dikkat edeceğiz?

* Sadece bir okul değil; evladımızı yetiştirmede bize yardımcı olacak kurumları tercih etmeliyiz.

* Her ayın belirli gününde maaşını alan maaş bekleyicileri değil de geleceğe insan yetiştirdiğini bilen öğretmenlerin ve okulların tercih edilmesi olmazsa olmazlarımızın en başında bulunmalı.

* Okulların öğretmen kadrosu çok iyi incelenmeli. Kendini güncellemeyen, bilgiden yoksun, çağdaş eğitimi kavrayamamış öğretmenlerin çoğunlukta olduğu okullar tercih edilmemeli.

* Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında muhatap bulabileceğiniz, taşın altına elini sokan, anlayışlı ve güler yüzlü idarecilerin olduğu okullar tercih edilmeli.

*Okulların öğretmen sirkülasyonu incelenmeli, çok fazla sirkülasyon olan okullar belirli bir gelenek oluşturamayacağından tercih edilmemeli.

* Okulların memur, temizlikçi, bekçi kadrosu incelenmeli. Kaba, anlayışsız, sert çalışanları olan okullar tercih edilmemeli.

* Veli görüşlerine değer veren ve önemseyen, okul aile birliğini aktif kılan okullar tercih sıralarının üst basamaklarında yerini almalı.

* Davranışçı eğitimden kendini koparamamış, yapılandırmacı eğitime adapte olamamış okullar kesinlikle tercih edilmemeli.

*Ezbere ve zorlamaya önem veren, aşırı disiplinli, ödevci okullar tercih edilmemeli.

* Vatanına bağlı, milletini seven nesiller yetiştirmeyi hedef kılmış okullar tercih sırasının en başında yerini almalı.

* Özel okul tercihi yapacak veliler muhakkak FETÖ ve benzeri terör örgütlerine açıktan veya gizli destek veren okulları tercih etmemeli.

* Özel okullar tercih edilirken kuruluş amacı, kadrosu ve bugünkü yönetimi internetten araştırılmalı ve buna göre tercih yapılmalı.

* Özel okullar tercih edilirken sırf para kazanmak için kurulan misyonu ve vizyonu olmayan kurumlar tercih edilmemeli.

* Çok fazla vaatlerde bulunan, veremeyeceklerini vaat eden kurumlar değil; ne istediğini bilen ve gerçekçi davranan okullar tercih edilmeli.

*Özel okul tercihlerinde teknoloji kullanımına, derslikler ve kullanılan materyaller dikkat edilmeli.

İşin kısası evladımızı bir okula yerleştirirken, ülkenin geleceğini de düşünerek tercih yapmalıyız. Avrupa özentisi değil tamamen şuurlu bir gelecek için kılı kırk yararak tercih yapmalıyız.

Tüm anne ve babalara kolay gelsin...

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz