14 Eylül 2017 Perşembe


Suriye Ordusu ile ABD Deyrzor'da Karşı Karşıya


Suriye Ordusu ile müttefikleri Deyrezzor’un tamamını IŞİD’den temizlemek için operasyonlarını sürdürüyor. IŞİD tehdidinin bertaraf edilmesini fırsat bilen Suriye Demokratik Güçleri ise ABD desteği ile Deyrezzor’a ilerlemeye çalışıyor.

Suriye Ordusu ile müttefik güçlerin Deyrezzor operasyonu devam ediyor. Son olarak Fırat Nehri'nin batısındaki askeri bir havaalanı yönünde IŞİD'e karşı önemli kazanımlar elde edildi. Ayrıca ordu ve müttefiklerinin kilit konumdaki Cafra kasabasına hücum ettikleri ancak IŞİD'in yoğun bir direnişi ile karşılaştıkları kaydedildi. Askeri kaynaklara göre çatışmalar hala sürüyor. Aynı kaynaklar Suriye Ordusu'nun Fırat Nehri'ne ilerlediğini IŞİD'in bir tedarik yolunu kesmeye çalıştıklarını aktardı.

Suriye ordusu Cafra'yı ele geçirerek Deyrezzor'u üç koldan kuşatmayı ve teröristlere kaçış yolu olarak sadece Fırat Nehri'ni bırakmayı planlıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Deyrezzor civarında gerek top atışları gerekse Rusya ve Suriye'ye ait sava uçaklarının bombardımanları sebebiyle yoğun patlama sesleri duyulduğunu açıkladı. Örgüt ayrıca geçtiğimiz hafta en az 179 IŞİD'li teröristin ve 11 Suriye askeri ya da müttefikinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Diğer yandan Fırat Nehri'nin batısında da ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin Deyrezzor'a kuzeyden ilerlediği ve Salihiye kasabası civarında pek çok önemli noktayı ele geçirdiği bildirildi.

Suriye Ordusu ve müttefiklerinin kuşatmayı kırmasından kar elde etmeye çalışan SDG'nin Deyrezzor'a oldukça yaklaştığı belirtiliyor. Russia Today'a konuşan Pentagon eski yetkilisi Michael Maloof da bu durumu batıdan Rusya destekli Suriye güçleri ile doğudan da ABD destekli militanlar arasında gerçekleşen bir yarış olarak nitelendirdi.

 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz