21 Mayıs 2019 Salı


Soylu: Seçim hukuku bayram namazı gibidir, hoca tarif eder kılarsın


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı sahur programında, iptal edilen İstanbul seçimleri ile ilgili süren tartışmalara değindi. Soylu, 'Bayram namazı gibidir. Hoca tarif eder, kılarsın.' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ile Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde düzenlenen sahur programında buluştu. YSK tarafından iptal edilen İstanbul seçimleri tartışmalarıyla ilgili konuşan Soylu, "Birleştirme tutanağı nedir, sayım döküm cetveli nedir, çetele nedir, sadık seçim tutanağı nedir, bunları bilen bir kardeşinizim. Bu özel bir hukuktur, teknik bir konudur. Bundan para kazanılmaz. Buna merak salınır, ilgilenirsin. Bayram namazı gibidir. Hoca tarif eder, kılarsın. Seçim hukuku böyle birşey." ifadelerini kullandı.

BİRLEŞTİRME TUTANAĞI NEDİR ÇETELE NEDİR BUNLARI BİLEN KARDEŞİNİZİM


Süleyman Soylu, İstanbul'da seçimin yenileneceğini anımsatarak, "Ankara'da seçim yapıldı. Biz Kaybettik. Sesimizi çıkardık mı? Rutin itirazlar yapıldı, bitti. Antalya'da seçimi kaybettik. İtiraz ettik mi? Mersin, Adana kaybettik. Ama burada birşey var birşey olmuş. Herkes bir iş bilir. Ben iyi resim yapamam, ayakkabıcı da değilim ökçeden anlamam. Ama benim anladığım iş budur. Aranızda sandık kurulu başkanlığı yapmış kişiler var mı bilmiyorum. Ama ben yaptım, İlçe Seçim kurulu üyeliği yaptım. Birleştirme tutanağı nedir, sayım döküm cetveli nedir, çetele nedir, sadık seçim tutanağı nedir, bunları bilen bir kardeşinizim. Bunlardan uzak bir adam değilim." dedi.

YSK İLE YAPTIĞIM KAVGALARI YAZSAM KİTAP OLUR
Bakan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen akşam bir hanım kardeşimiz, kendisi boşanma avukatı aslında, seçim hukuku üzerinde konuşuyor. Bilmiyorsun, hayatında bununla meşgul olmamışsın. Bu özel bir hukuktur, teknik bir konudur. Bundan para kazanılmaz. Buna merak salınır, ilgilenirsin. Bayram namazı gibidir. Hoca tarif eder, kılarsın. Seçim hukuku böyle birşey. Bizim bilmemiz, buna çalıştığımız üzerine eğildiğimiz içindir. İlçe başkanlığında defalarca YSK ile ilgili yaptığım kavgaları alt alta yazsam kitap olur. Sandığa itiraz ediyorsun. 30 bin fark var, 13 bine düşüyor. Biraz matematik bilin. 50'ye 50 olan bir çuvala elini daldırdığında ya 47'ye 53 çıkar, ya 48'e 52 çıkar.


İstanbul'da oyların yüzde 10'u sayıldı, fark 13 bine düştü. Biz yüzde 90'ının açılmasını istedik. Müsade etmediler. Şu söyleniyor, 'bi zarfın içerisinde 4 tane oy var. Bu 4 tane oyun birini iptal ediyorsun, 3'ünü niye iptal etmiyorsun.' Ben bu akıl oyunlarından yoruldum artık. İnanın yoruldum. İş yapan insanlar akıl oyunlarından yorulur. Ben iş yapmak istiyorum. Bu soru bir akıl oyunu. Zarftan 4 tane pusula çıkıyor. Belediye meclis, belediye başkanı, büyükşehir belediye ve muhtarlık pusulası. Hepsini çıkartıp balya balya dizerler. Sandık başkanı sayar, diğerleri çetelelere çentik atarlar. O pusulalarda sıkıntı yok, oyların sayısında problem yok, sandık sonuç tutanağında bir sıkıntı yok. Ümraniye'de, Beykoz'da, Sultangazi'de belediye başkanlığı seçimine itiraz yok. Hiçbirine itiraz yok."
Süleyman Soylu, itiraz olan 3 yerin Maltepe, Büyükçekmece ve Sancaktepe olduğunu ifade ederek, "Sancaktepe'de sayıldı eksi 100, artı 100 başka bir şekilde çıkamaz zaten. Eğer bir oyun kurulmadıysa, hile yapılmadıysa yapılacak olan gözden kaçan hataların düzeltilmesidir." dedi.

ABD BENİ TECAVÜZCÜLERLE AYNI LİSTEYE KOYDU
Soylu, şöyle konuştu:

"Geldik Büyükşehir Belediye Başkanlığına. Çeteleler farklı, tutanaklar farklı, birleştirme tutanakları farklı. Birinde oldu tamam ikisinde, beşinde, onunda, on beşinde oldu. Bir muhtarın 200 oyunu alıp başka bir muhtara yazın bakalım, o okulda kıyamet kopar mı kopmaz mı? Binali abinin aldığı oylar 200 iken sıfır, 145 iken 5 yazılmış. Bunun sadece yüzde 10'unu açtırabildik. Böyle bir haksızlık olabilir mi? Bu haksızlıklara karşı ne yapacağız. İlla Amerika'ya karşı kafa tut. Bu kavgaları verdiğimiz için Amerika beni terörist listesine aldı, Beni tecavüzcülerle aynı listeye koydu. Ben terörist miyim?
BENİM MİLLETİM DEMEZ Mİ HERKESE KAF TUTUYORSUN BİR OYUNA SAHİP ÇIKMIYORSUN
Ben sizin İçişleri Bakanınızım. Benim milletim demez mi 'herkese kafa tutuyorsun, Dünya beşten büyük diyorsun ama bir oyuna sahip çıkamıyorsun.' Bunun başka bir tehlikesi daha var. Siyaset vatandaşın hakkını savunmak için vardır. Ben bunun namusunu korumak zorundayım."

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz