8 Ekim 2016 Cumartesi


Siyonistlerin giremediği Müslüman ülke: Malezya


IYFO'nun uluslararası gençlik organizasyonuna Malezya'dan katılan İslam Partisi heyeti ülkelerindeki İslam Birliği çalışmalarını Milli Gazete’ye anlattı. Filistin Dâvasına büyük önem veren Malezya’da İsrail vatandaşlarının ülkeye girmesine izin verilmediğini öğrendik.

Röportaj: Abdussamet Karataş
Çeviri: Muhammed Özdemir 

Dünyanın en güçlü İslâm ülkelerinden ve Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamız tarafından kurulan D-8 ülkelerinden olan Malezya'da İslâmi çalışmaların merkezi konumundaki Malezya İslâm Partisi (PAS), yarım asrı geçkin süredir faaliyetlerini sürdürüyor. IYFO'nun organizasyonuna 3 temsilci ile katılan PAS heyeti; güler yüzlü simaları, kültürel birikimleri ve ufuk açıcı fikirleriyle katılımcıların takdirini topladı. Milli Gazete'ye konuşan PAS heyetinden Genel Sekreter Afnan Hamimi Bin TaibAzamudden, Merkezi Komite Üyesi Muhtar Bin Suhaili ve Basın-Enformasyon Sorumlusu AhmadFadhlıShaarı, Malezya Müslümanlarının İslâm Birliği'ne katkılarını ve partilerinin İslâmi çalışmaları hakkında önemli bilgiler paylaştı.
 
Malezya İslâm Partisi Genel Sekreteri Afnan Hamimi bin TaibAzamuddin ile yaptığımız söyleşiyi yayınlıyoruz:
 

Sayın Azamuddin, Milli Gazete olarak Malezya'da İslâmi şuurlanmaya yönelik faaliyetlerinizi yakından takip ediyoruz, başarılarınız bizi de çok mutlu ediyor. Malezya İslâm Partisi'nin yaptığı çalışmalardan bahseder misiniz?
 

Bizim çalışmalarımızda genel olarak 2 tane odak noktamız olan ilkemiz vardır. Birincisi, biz hükümete belli konularda tavsiye ve öneride bulunuyoruz. Bu önerilerin ve tavsiyelerin temeli, Malezya'yı daha sağlam bir İslâm ülkesi haline getirmek üzeredir. Biz iktidarda olmasak dahi, hükümete her daim çözüm önerilerini iletiyoruz. Bu strateji ile tezatlığı ve muhalifliği azaltmak istiyoruz. Tüm bunlardan önce biz ülkemizde iktidarın birçok kararına karşı çıkıyoruz. Ama ne zaman ki İslâm'a ve Kur'an'a uygun kararlar alırlarsa işte o zaman ‘Evet bu yaptığınız doğrudur sizi destekliyoruz' diyoruz. Çünkü bizim tek amacımız İslâm'ı ve Müslümanlığı gerektiği gibi yaşamak ve yaşatmaktır. 
 
İkincisi, gençliğe çok büyük önem veriyoruz. Amacımız gençliğimizin, ümmete faydalı olması, İslâm'ın ışığında büyümesi ve buna göre siyaset yapmasıdır. Tabi bu bağlamda çeşitli gençlik çalışmalarımız bulunmaktadır. Her etkinlik bizim için onlara yeni bir şeyler öğretme fırsatıdır. Çünkü Müslümanlar her alanda her halde İslâm ahlâkıyla süslenmiş olmalıdır. Önemli eğitim çalışmalarımız da var. İlkokul seviyesinden itibaren bu çocukları alıp onları eğitip İslâm'a uygun bir şekilde büyümelerini sağlıyoruz.
 

Malezya Müslümanların zulme uğradığı ülkelere yakın bir coğrafyada. Arakan, Patani, Bangladeş, Doğu Türkistan olmak üzere… Malezya İslâm Partisi bu zulümlerin Malezya halkına duyurulması adına neler yapıyor?

 
Biz bu konuyu iktidar partisine karşı sürekli dile getiriyoruz. İlk olarak siyasi anlamda bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu şekilde sesimizi yükselterek halkı bilinçlendirebileceğimize inanıyoruz. İkinci olarak, bu ülkelere giderek insani yardım faaliyetlerine katılıyoruz ve onlara giysi, yiyecek vb. yardımlarda bulunuyoruz.
 
 

Röportajın devamı yarın...

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz