28 Haziran 2018 Perşembe


Siyonist İsrail'den Gazze planı: Güney Kıbrıs'ta liman


Siyonist İsrail Rejimi, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ne gidecek malları kontrol edebilme gerekçesini öne sürerek Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden bir liman inşası talebinde bulundu.

İşgalci İsrail Rejimi, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne gidecek malları kontrol edebilmek için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden bir liman inşası talebinde bulundu.

Konuya ilişkin olarak talebin İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman tarafından Rum yönetimine iletildiği bildirildi. Söz konusu talebe göre, İsrail'in kontrolünde olacak liman, Gazze Şeridi'ne gidecek tıbbi ve genel yardım malzemelerinin ara yükleme istasyonu olacak. Burada Hamas'a ‘silah ve mühimmat' gidişi de engellenmiş olacak.

Siyonist İsrail Rejimi'nin talebini değerlendirmeye alan Rum yönetiminin, Filistin ve Hamas'ın olumlu yaklaşması durumunda liman inşaatına izin verebileceği belirtiliyor.

RUMLAR İKİYE BÖLÜNDÜ

Siyonist İsrail'in talebi karşısında Rumların ikiye bölündüğü kaydedildi.

Bir kesim, “Limanı İsrail'in denetimde tutmak istemesi, egemenlik haklarına dokunuyor, Hamas'ın hedefi oluruz” derken, diğer bir kesim İsrail'in Rum tarafından liman istemesini, “Güney Kıbrıs'ın Ortadoğu'da rolünün artması” şeklinde değerlendirdi.

 

RUM YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

İsrail'in Kıbrıs'ta liman kurma isteğinin ortaya çıkması sonrası Rum hükümetinden de açıklamada bulunuldu.

Rum Hükümet Sözcü Vekili Klelia Vasiliu, İsrail'den gelen talebi doğruladı ve “Anlaşma yok ama talep var, inceleniyor” dedi. İsrail medyası ise Rum ve İsrail savunma bakanlarının liman konusunda anlaştıklarını yazdı.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz