10 Mayıs 2019 Cuma

Şırnak İzlenimleri


Dr. Necmettin Çalışkan

Geçtiğimiz hafta Şırnak Üniversitesi'nin ev sahipliğinde yapılan “Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi” vesilesiyle Şırnak'taydık.

Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde bazı yerler için kullandığı “kahve tepsisi bile düz durmayacak yer” şeklindeki tanıma uygun dağlık bir yer Şırnak.

Hz. Nuh'un tufandan sonra gemisinin karaya oturduğu yer olarak tahmin edilen “Sefine Tepesi” Cudi Dağı'nın tepesinde hâlâ duruyor. Şehir coğrafi ve tarihi özellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşanan olaylar bölgeyi derinden etkilemiş. Şehre giden yollar eskiye nazaran hayli iyileşmiş. Bununla beraber acı bir gerçek de şu; geleneksel doğu kültürünün kıyafetlere yansımasının değişimi kadar fiziki değişim de söz konusu. Artık bilinen tek katlı evlerin olduğu eski Şırnak yok. Beton yığınlarından oluşan yüksek katlı apartmanların bulunduğu bir şehir var. Bu da yerleşik kültürün ve geleneksel yaşam biçiminin hızla değişti(rildi)ğine bir işaret.

Esasen apartman hayatının bölge insanının yaşam tarzına uygun olmaması da sancılı bir değişimi beraberinde getiriyor

Çevrede ciddi bir askeri hareketlilik ve helikopter ile lojistik faaliyetleri yoğun olarak devam ediyor. Son dönemde ülkenin her yerinde görmeye alışık olduğumuz güvenlik noktası, burada daha yoğun olarak var. 

Burada hayat, diğer şehirlere nispetle durgun görünüyor. Ticaret hayatı neredeyse birkaç kahvehane ve lokantayla sınırlı. Bunlarda bölgede bulunan emniyet, özel harekât, istihbarat, uzman çavuş, öğretmen gibi kamu görevlilerine hizmet ediyor.

Şehirde ekonomi çarkı burada ikamet eden güvenlik güçleri ve diğer bürokrasi vasıtasıyla dönüyor. Görevliler doğu tazminatı aldığı için gelir düzeyi yüksek. Zaten bu gerekçe onları burada tutuyor.

Şırnak'ta merkezle pek de ilgili olmayan kömür ocakları gibi istisnalar hariç neredeyse üretim ve işletme yok. Bu nedenle bazı politikalar gözden geçirilmeli. Özellikle verimli arazilerle, tarım ve hayvancılık potansiyeli değerlendirilmeli. Yıkılmış bölgeye yeni yerleşim kurarken başka ilkeler de göz önünde bulundurulmalı. Zira ilde görev yapan her memur, asker ve polis tayin istemek için gün sayıyor.

Son olarak; Şırnak gibi bir yerde böylesine bir organizasyon önemliydi. Emeği geçen Sn. Rektör Prof. Dr. M. Emin Erkan, Kongre Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Sugözü başta olmak üzere değerli çalışma arkadaşlarına ev sahiplikleri için teşekkür ediyoruz.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz