13 Ekim 2017 Cuma


Siirt Tanıtım Günleri, 18-22 Ekim'de Yenikapı'da


Siirt Valiliği'nin himayesinde, Siirt Vakfı tarafından Siirt Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen 'Siirt Tanıtım Günleri', Yenikapı Etkinlik Alanı'nda 18-22 Ekim'de ziyaretçileriyle buluşacak.

stanbul-Yenikapı'da, 18-22 Ekim tarihleri arasında "Siirt Tanıtım Günleri" etkinliği düzenlenecek.
Siirt Valiliğinin himayesinde, Siirt Vakfı tarafından organize ettiği, Siirt Belediyesi'nin destek verdiği  “Siirt Tanıtım Günleri” Yenikapı sahili etkinlik alanında yapılacak.

Siirt'in sahip olduğu doğa, inanç, kültür, el sanatları, marka ürünleri; Siirt Fıstığı, Pervari Karakovan Balı, Zivzik Narı, Bıttım Sabunu, Siirt yemekleri ve yöresel ürünler ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

12 bin yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve Anadolu'da birlikte yaşama kültürünün en güzel örneğini yaşatan üç dilli kardeş şehir Siirt'in, tüm değerleriyle tanıtılması sağlanacak.

Siirt Tanıtım Günleri ile ilgili açıklama yapan Siirt Vakfı Genel Başkanı Zeki Akyüzlü, ‘Siirt bir medeniyet şehridir. Kardeşliğin ve geçmişin günümüze taşınmasının en güzel örneklerinden birisidir.'dedi.

Düzenlenecek olan etkinlikle Siirt'in maneviyatını ve doğal güzelliklerini İstanbul'da tanıtmak istediklerini ifade eden Akyüzlü, ‘Siirt bilinmeyen bir güzellik, bir çok bilinmeyeni ile tanıtılmaya ihtiyacı olan bir şehrimiz. Bu şehri tanıtmak, hemşehrilerimize Siirt'i anlatmak üzere 18-22 Ekim tarihlerinde tanıtım günleri düzenliyoruz. Tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz.'dedi.

Emine Erdoğan açılış yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından açılışı yapılacak olan Siirt Tanıtım Günleri Etkinliğine, milletvekilleri, belediye başkanları, birçok devlet adamı ve üst düzey yöneticinin yanı sıra Türkiye'de faaliyet gösteren Siirt dernek ve vakıfları, İstanbul ve civar illerde yaşayan Siirtliler katılacak.

 

Siirt yöresine ait halk oyunları ekibinin sahne alacağı etkinlikte, sanatçılar tarafından çeşitli türküler seslendirilecek.

SİİRT TANITIM GÜNLERİNDE NELER OLACAK:

-Yöresel Lezzetler-Ürünlerimi Olacak: (Büryan Kebabı, Bumbar, Kitel, Perde Pilav, Zivzik Narı, Siirt Fırtığı, Pervari Balı, Tayfi Üzümü, Bıttım Fıstığı ve Sabunu, Siirt Battaniyesi..

-Manevi Değerler: (Veysel Karani Hz, İbrahim Hakkı Hz, İsmail Fakirullah Hz., Sultan Memduh, Şeyh El Hazin Hz, Şeyh Muhammed Kazım Hz.) –

-IŞIK HADİSESİ

-Siirt Yöresel Halk Oyunları

-3 Dilde Tasavvuf Müziği

-Siirtli Sanatçılar –İlim Adamları:

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Yazar Fahri Aral, Coşkun Aral, Hakan Altun, Murat Kurşun, Erkan Tan, Ece Mumay, Emir Kan, Oktay Oktay, Serhat Can, Deniz Toprak, Siirtli Özkan, Lütfü Turşak ve birçok ilim adamı ve sanatçı…

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz