18 Haziran 2018 Pazartesi


Şentop: Meclis çoğunluğu sağlanamazsa 7 Haziran’daki gibi olur


TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AKP’nin 24 Haziran seçimleri sonrası TBMM’de çoğunluğu sağlayamamaları durumunda yeniden seçim olabileceğinin sinyalini verdi.

Hürriyet Gazetesinden İpek Özbey'in sorularını yanıtlayan Şentop, 24 Haziran seçimlerinden Cumhurbaşkanının partisinin Meclis'te çoğunluğu saplaması gerektiğini belirterek “Bu sistem en iyi, cumhurbaşkanının siyasi partisinin çoğunlukta olduğu bir parlamento yapısıyla işler. Parlamento yapısının farklı bir durumda olması halinde de iyi işler diyebilirim ama bu ancak sistemin yerleşmesinden sonrası için geçerli. Yani 2023, 2028… 24 Haziran seçimlerinde, Meclis'te cumhurbaşkanının siyasi partisinin çoğunlukta olması çok önemli; bir kuruluş dönemi bu. Aksi halde sistem kör topal başlar, Türkiye 7 Haziran'daki gibi yeni bir duraklama dönemine girer.” ifadelerini kullandı.

"MECLİS ÇOĞUNLUĞU SAĞLANAMAZSA SEÇİMLER YENİLENEBİLİR"

Cumhurbaşkanının meclis çoğunluğunu sağlayamaması durumunda beşte üç çoğunlukla seçimlerin yenilenebileceğine dikkat çelen Şentop “Başkanın işini zorlaştırabilir. Tabii kanunla düzenlenecek birçok alan var. Biz Cumhurbaşkanı'na kararname çıkarma yetkisi de verdik. Bu yetkiyle Cumhurbaşkanı Meclis'in kanun çıkarmasına özel olarak gerek duymadan, kararnameyle icra yetkilerini kullanabilir. Ancak Meclis, bütçe üzerinden bir engelleme yapabilir. Gerçi biz bu sistemle, bu tür ihtilafları minimize edecek mekanizmaları da kurduk. Vetodan sonra zorlaştırıcı veto dediğimiz salt çoğunlukla kanunu geçirme zorunluluğu getirdik. Cumhurbaşkanı, bütçenin vaktinde hazırlanmaması halinde geçici bütçe yapıp devam edebilecek. Tabii bu da meclis denetiminde olacak. Birbiriyle husumet içinde bulunmayan bir parlamento ve cumhurbaşkanıyla sistem iyi işler. Bu söylediklerim 24 Haziran seçimleri için değil, sistem yerleştikten sonraki dönemler için geçerli. Ancak aradaki ihtilaf düşmanlığa varırsa belirlediğimiz bir çıkış yolu da var.” şeklinde konuştu.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz