28 Mayıs 2018 Pazartesi


Seçim anketleri: Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalıyor!


Seçime bir aydan daha kısa bir süre kala kamuoyu anketlere yoğunlaştı. Geçtiğimiz günlerde 26 farklı ilde uygulanan anket çalışması, 24 Haziran'ın kısa bir özeti olabilir. Mayıs ayında yayınlanan anketlerin tamamında Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağı görülüyor.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine 1 aydan daha kısa bir süre kaldı, kamuoyu seçim anketlerine odaklandı. Temel Karamollaoğlu, Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener ve Doğu Perinçek'in adaylığını koyduğu Cumhurbaşkanlığı seçiminde kıyasıya rekabet sürerken, milletvekili genel seçimleri de önümüzdeki 5 yıl açısından büyük önem taşıyor.

Seçime ilişkin en önemli gündemlerden biri de anketler! Erken seçimin ilan edildiği günden bu yana daha da sıkılaşan ve birden fazla araştırma şirketi tarafından ele alınan seçim anketleri, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağına dair önemli veriler içeriyor. Birden fazla anket şirketi tarafından yapılan ve birbirine yakın bulunan sayılar, ikinci turun kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. 

Mediar Araştırma tarafından 22-23 Mayıs tarihlerinde, 26 farklı ilde gerçekleşen seçim anketi, geçtiğimiz günlerde kamuoyunun bilgisine sunuldu. Buna göre Cumhur İttifakı'nın oylarında önemli bir erimenin söz konusu olduğundan bahsetmek mümkün. AKP oyları %39.61 seviyelerine kadar gerilerken MHP oyları %5.31 olarak sonuçlanmış. Bu sonuçlara karşın Saadet Partisi, CHP; İyi Parti ve HDP oylarında bir yükseliş gözlemleniyor.

 

Bu verilerin ışığında AKP'de ciddi bir oy kaybının gerçekleşeceği görülüyor. AKP oylarındaki bu erimenin belli nedenler etrafında gerçekleştiği, bu aralar erken seçime dair konuşulan önemli bir başlık haline geldi. AKP'nin MHP ile oluşturduğu Cumhur İttifakı, Kürt seçmen tarafından henüz kabul görebilmiş değil. Ayrıca enflasyonun yüksekliği, dolardaki artış vb. ekonomideki olumsuz gidişatın kanıtı niteliğinde olan başlıklar da oy dağılımında önemli bir etkiye sahip. Seçmen ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kutuplaştırıcı söylemlerinden oldukça rahatsız. 

MHP oyları İyi Parti'ye gidiyor

Erken seçim öncesinde vatandaşların görüşlerini alarak bu yönde bir politika izleyen, belli aralıklarla anketler yaptıran siyasi partiler, politikalarını belirleme sürecinde vatandaşların görüşlerini dikkate alıyor. Ancak bu durum MHP için geçerli olmayabilir. Yalnızca MHP seçmeni değil, MHP'nin siyasi tabanı da İyi Parti'ye geçişte ciddi bir rol üstlenmiş görünüyor.

Mayıs ayında yayınlanan seçim anketleri çerçevesinde MHP'nin %4-5 civarında oy alacağı görülüyor. Kalan MHP seçmeninin oylarının büyük bir çoğunluğu Saadet Partisi ve İyi Parti'ye gidiyor. 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz