9 Mayıs 2018 Çarşamba

Saadet Partisi ve Millet İttifakı


İsmail Hakkı Akkiraz

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah'a (C.C.) hamd ederim. Salât ve selâm, Peygamberimize, âline ve sahabelerine olsun.

Son Anayasa değişikliği ile Türkiye, bir sistem değişikliğine gitmiştir. Bundan böyle Türkiye, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ile yönetilecektir. Cumhurbaşkanı seçilecek kimse, hem “devlet başkanı” hem de “tek başına hükümet” olacaktır. Cumhurbaşkanı, doğrudan halk tarafından “hükümet yetkilisi” olarak seçileceğinden hükümet; TBMM güvenoyu gerekmeksizin kurulacaktır. TBMM ise, bu yeni dönemde ayrı bir kurum olarak varlığını devam ettirecek, görevi ise; hükümetin icraatlarını denetlemek, kanun yapmak bakımından önemli olacaktır. Seçimlerde halk, hükümet yetkilisi Cumhurbaşkanını ayrı, TBMM'yi ayrı seçecektir. Bu gerçeğin bilinmesi gerekir.

SEÇİM İTTİFAKI


Seçim İttifakı, seçime katılacak partilerin sadece “milletvekili seçimleri” için aralarında yapacakları bir seçim işbirliği olayından ibarettir. Bu konu; 13.03.2018 tarihinde TBMM'de, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen 7102 sayılı Kanun'un 15. maddesi ile 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 12. maddesine eklenen 12/A maddesi ile düzenlenmiştir. Kanunun ilgili kısmı şöyledir: “Seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partiler, ittifak yaparak seçime katılabilir. İttifak yapan siyasi partiler, kendi aday listelerini verir. İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler, seçimin başlangıç tarihinden itibaren en geç yedi gün içinde, genel başkanların imzalarını ihtiva eden ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kurulu'na teslim eder. Aday listelerinin teslim edilmesi için belirlenen tarihten iki gün öncesine kadar, aynı usulle ittifak protokolünde değişiklik yapılabilir. İttifak protokolünde; siyasi partilerce belirlenmesi halinde, ittifak unvanı ve kanunlara aykırı olmayan diğer hususlar yer alır…” Seçim ittifakları, Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılmış ittifaklar anlamına da gelmemektedir. Seçim ittifakı protokolüne böyle bir medde de konulması mümkün olmaz. Partiler; parti grupları veya seçmenler tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen kimselerden birisini destekleme kararı alabilirler. Mesela MHP, kendisi bir aday çıkarmayıp başka bir partinin çıkardığı adaya destek vereceğini ilan etmiştir…

KAZANIMLAR
Seçim ittifakları, partilere çeşitli kolaylıklar ve kazanımlar sağlamaktadır.

Milletvekili seçimleri için %10'luk baraj korunmuştur. Bir parti ittifak yapmaksızın seçime girmesi durumunda, tek başına %10'luk barajı geçmesi gerekir. Bir parti %9,99 oy alsa, barajı geçmiş sayılamayacağından bir milletvekili dahi çıkarması mümkün olmaz.
Seçim ittifakları, ittifak içinde yer alan partiler bakımından baraj engelini ortadan kaldırmaktadır. %10'luk baraj, ittifaka katılan partilerin toplam oyları üzerinden hesaplanacağından ittifak partileri için yok hükmünde olacaktır.
Partiler, oy pusulasında kendi amblemleriyle ve aday listeleriyle yer alacaktır. Her seçmen kendi partisine oy verecektir. Saadet Partili bir seçmen, oyunu başka bir partiye değil, Saadet Partisi'ne verecektir. Seçmenin Saadet Partisi'ne verdiği oy, Saadet Partisi'nin oyu olarak yazılacaktır. Bu çok net bir şeydir.


Seçim ittifakları, sadece seçim işbirliğinden ibarettir. Partileri tek parti haline getirmemektedir. Her parti, kendi çalışmasını yapacak, daha fazla milletvekili çıkarmak için çaba gösterecektir. Bunun için partiler, her seçim çevresinde en fazla oyu almak için çalışacaktır.


Seçim ittifakı, partilere daha fazla vekil çıkarma imkânını sağlamaktadır.


Eskiden seçmen oyum israf oluyor, siz nasıl olsa barajı aşamazsınız endişesiyle Saadet Partisi'ne oy vermiyordu. Seçim ittifakları, bu endişeyi ortadan kaldırmakta ve seçmenlerin hiçbir kuşku duymadan Saadet Partisi'ne oy vermesini sağlayacaktır.


Bundan böyle seçmen; devlet ve hükümet başkanı olarak seçeceği Cumhurbaşkanı için ayrı, TBMM için ayrı oy kullanacaktır. Seçmenin, TBMM seçiminde Saadet Partisi'ne vereceği oyun, tercih ettiği Cumhurbaşkanı'na vereceği oya zararı da olmayacaktır. Bundandır ki, Saadet Partisi'ne daha kolay oy verecektir.


MİLLET İTTİFAKI


Toplumun barış, kardeşlik ve uzlaşmaya olan ihtiyacı her zamankinden daha fazladır. Toplum, oy almak için kutuplaştırıcı dil kullanan siyasiler yüzünden gerilmektedir. Seçim ittifakları, dünya görüşleri farklı partiler arasında olur, kucaklayıcı bir siyaset dili üzerine inşa edilirse, bunun uzlaşmaya olan katkısı daha fazladır. Saadet Partisi, başından beri çıkar ve menfaatlerin korunması için değil, belli ilkelerin gözetildiği ittifakları önemli görmüştür. Bunun için savunduğu ilkeler çerçevesinde Saadet Partisi, CHP, İyi Parti'nin içinde yer aldığı Millet İttifakı'nın kurulmasına önemli katkıda bulunmuştur. DP ise Millet İttifakı içinde yer alacak ve adaylarını İyi Parti listeleri içinde gösterecektir. Bu ittifak, sadece Meclis seçimlerini kapsamaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için CHP, kendi adayını grup kararıyla, İyi Parti ve Saadet Partisi ise 100 bin imza ile adaylarını göstermişlerdir. Saadet Partisi, Cumhurbaşkanı adayı olarak Bilge Başkan Temel Karamollaoğlu'nu göstermiştir. Millet İttifakı gerçekten milletin saadetini esas alan ilkeler dikkate alınarak oluşturulmuştur. Bunun böyle olduğu ileride, sonuç ne olursa olsun mutlaka görülecektir.

AK PARTİ'NİN VE BAHÇELİ'NİN İNFİALİ
AK Partili trol ve fanatik yandaşların ve Bahçeli'nin, Saadet Partisi'ni, CHP'yi, İyi Parti'yi rakip olarak değil düşman olarak görmesi, seçim çalışmalarını bu düşmanlık üzerine bina etmeleri, ülkenin birlik ve beraberliğini tahrip eden bir etkiye sahiptir. Özellikle Saadet Partisi'ne yönelik olarak yürütülen karalama kampanyası, dinimiz İslam başta olmak üzere, bütün dinlerin benimsediği ahlak, edep ve insaf sınırlarını tanımaz bir şekilde yürütülmektedir. Saadet Partisi'ni ürettikleri algılarla karalamaya çalışanlar ile Hz. Aişe validemize bilinen iftirayı atanlar arasında hiçbir fark yoktur. Erdoğan ve Bahçeli'nin infial duymasına gerek de yoktur. Dönem, Allah'ın izniyle Bilge Başkan ve Saadet Partisi dönemi olacaktır. Saadet Partisi mensupları Allah'tan korkan ve hesap gününe hakikaten inanan kadrolardır. Selam hidayete tabi olanlara…

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz