28 Mart 2018 Çarşamba


Saadet Partisi'nin yükselişi Yeni Akit'i rahatsız mı ediyor?


Saadet Partisi, toplumun bütün kesimlerini kucaklayan siyaset anlayışıyla gönüllerde taht kurarken, bazı kesimler gerilim ortamının ortadan kalkmasından korkuyor. Varlıklarını kutuplaştırma ve ötekileştirme üzerinden sağlayanlar Saadet Partisi ve Temel Karamollaoğlu'nu mesnetsiz ifadelerle karalamaya çalışıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 10 seçim barajına yönelik açıklamalarını Saadet Partisi ile ilintili gösteren Yeni Akit'teki haber okuyucuları tarafından hayret ve sitemle karşılandı. Yeni Akit gazetesi haberin başlığını içerikle hiç ilgisi olmamasına rağmen "Kılıçdaroğlu'ndan HDP, İP ve Saadet için çağrı!" şeklinde vererek algı operasyonuna soyundu. Haber içeriği tamamen Kılıçdaroğlu'nun seçim barajı uygulamasına yönelik eleştiriden oluşuyor.

"ASKERİN GETİRDİĞİ BARAJI KALDIRMALIYIZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet'ten Abdülkadir Selvi'ye yaptığı açıklamada getirdiği yüzde 10 barajınının antidemokratik bir uygulama olduğunu, bunun da kaldırılması gerektiğini söylüyor. Kılıçdaroğlu'nun ifadeleri şöyle:

"Aslında askerlerin getirdiği yüzde 10 barajını kaldırmalıyız. Niye kulağı tersten gösteriyoruz ki? Askerin getirdiği yüzde 10 barajını kaldırırsınız mesele bitmiş olur. Ondan sonra ittifakı da getirirsiniz. İsteyen ittifak yaparak, isteyen bağımsız olarak girer seçime. Bana sorarsanız yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı da parlamentoya gelmeli."

HABERE ALAKASIZ YORUMLAR KATILDI

Tamamen seçim barajının kaldırılması ve yüzde 10 oyu olmayan partilerin de Meclis'te temsil edilmesini isteyen bir açıklamayı, Saadet Partisi ile CHP arasında bir bağ kurarak seçmen üzerindeki algılarla oynamaya çalışan gazeteye tepki büyük. AKP-MHP arasında kurulan "Cumhur ittifakı"nı benimsemeyen ve katılmayacağını açıklayan Saadet Partisi için şu ifadeler de haberin sonuna sıkıştırılmış:

"CHP Lideri'nin bu açıklamaları baraj korkusu yaşayan HDP, İyi Parti ve Saadet Partisi'nde memnuniyetle karşılandı."

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz