18 Mayıs 2017 Perşembe


Ömer el-Beşir'e Dostu Amerika'dan Ters Köşe


Trump zirvesine katılmak için Riyad'a gitmeye hazırlanan Ömer el-Beşir'in yurt dışına çıkışı hakkında Hartum'daki Amerikan büyükelçiliğinden itiraz geldi.

Geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana Amerika ile normalleşmek ve kendisini küresel sisteme kabul ettirmek için elinden geleni yapan Sudan cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in davetlisi olarak hafta sonunda Riyad'da düzenlenecek Trump zirvesine katılmak için yola çıkmaya hazırlanıyordu. Fakat Amerika tarafından yapılan bir açıklamada Ömer el-Beşir'in Riyad'da istenmediği belirtildi.
 
 
Sudan Cumhuriyeti tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in Kral Selman'ın daveti üzerine Riyad'a gitmeye hazırlandığı belirtilmişti. Sudan dışileri bakanı İbrahim Gandur, "Başkan Beşir'in Suudi Arabistan'a gideceği konusundaki iddialar doğrudur. Amerika ile ilişkilerimizi normalleştirmek için her yolu değerlendiriyoruz" ifadelerini kullanmıştı. 
 
Uluslararası kamuoyunda uzun yıllar boyunca Amerika'nın bölgesel politikalarına karşı çıkıp alternatif bir düzen arayışı içinde olan gruplara verdiği destek yüzünden Ömer el-Beşir dünya savaş suçluları listesinde yer alıyor. Bölgede Amerikan çıkarlarına karşı uzun süre siyaset yürüten Sudan cumhurbaşkanı Suudi Arabistan'ın arabuluculuğu ile Amerika ile yeniden barışma sürecine girmiş ve Siyonistler karşısında Filistin direnişine verdiği desteği kesmişti. Geçmişte Amerikan müttefiki olmadığı için işlediği suçların tamamından sorumlu tutulan uluslararası arananlar listesinde adı bulunan Ömer el-Beşir'in ne sebeple olursa olsun yurt dışına çıkması yasak. Yavaş yavaş Amerika'nın güdümüne girmeye başlamasıyla birlikte ise kendisi için bir hareket serbestisi kazanmaya başladı. Bu çerçevede Suudi Arabistan'daki Trump zirvesine katılmaya hazırlanırken Sudan'daki Amerikan büyükelçiliğinden "uluslararası ceza mahkemesi tarafından arananlar listesinde bulunan bir kişinin herhangi bir yere davet edilmesi, ya da ziyaretinin kolaylaştırılması meselesi uluslararası kanunlara muhataptır" açıklaması geldi ve Ömer el-Beşir'in Riyad'ı ziyaret etmesine karşı çıkıldı. 
 
Amerika'ya güvenip normalleşme süreci başlatan Ömer el-Beşir, müttefik olarak görmek istediği Amerika tarafından ters köşe yapıldı. Ömer el-Beşir Amerika'ya yaranmak için son süreçte elinden gelenin fazlasını yapmaya gayret gösterse de Amerika'nın kirli ve iki yüzlü siyaseti kendisi ile müttefik ve dost olma arayışı içinde olan ülkelere bile ihanet sergilemesine yol açıyor. 

 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz