30 Temmuz 2018 Pazartesi


Oklar yeniden IMF’yi gösteriyor


Uzun süredir ateşi sönmeyen döviz, sürekli açık veren bütçe, artış gösteren borçlar artık ekonomiye kırmızı alarm verdiriyor.

Hükümet önce referandumu öne sürerek “Referandumda ‘evet' deyin, sistem değişsin, ekonomi düzelecek” dedi, sistem değişti ama ekonomi düzelmedi. Ardından 24 Haziran'ın birçok sorunu çözeceği iddia edildi ama aradan geçen bir ayda döviz yükseldi, ekonomide ufacık bir düzelme dahi görülmedi.

“IMF'YE GİDECEKLER YA DA IMF'SIZ IMF'YLE DEVAM EDECEKLER”
Türkiye'nin ekonomisini gazetemize değerlendiren Prof. Dr. Aziz Konukman, “Ekonomik bir krize doğru gidiyoruz. Türkiye bir şekilde para bulunmak zorunda... 185 milyar dolar bir yılda döndürülmesi gereken para var. Bir de bu paraya 57 milyar cari açığı eklersek ciddi bir rakam ortaya çıkıyor. Bu parayı bulacak hiçbir şey yok. Ya İMF'ye gidecekler ya da İMF'sizİMF'yle devam edecek. Faizler yükseltmiyorsa Merkez Bankası'na bir mesaj gitmiş olacak. Faiz yükselirse piyasa nasıl devam edecek bilinmiyor. Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal... Faiz artarsa İMF ve küresel piyasayla devam ediliyor demektir” dedi.

“TÜRKİYE TARIMDA YILDA 7 MİLYAR DOLAR DIŞ TİCARET AÇIĞI VERİYOR”
“İkinci konu ekonomide ciddi yapısal reformlar planlanmalı” diyen Soral, “Öncelikli olarak görece üstünlüğümüz olan tarımsal üretim tekrar planlanmalı. Çiftçi üretecek. Girdi ve mazot desteği olacak. Satışı, finansal desteği ve teknolojik yardımı devletten gelecek. Yani kamu tarım piyasasını denetleyecek ve düzenleyecek. Çiftçi ürettiğinden para kazanacak. Tekrar üretime dönecek. Sadece üretimle ilgilenecek” dedi. “Toprak ve bölgesel verimlilik haritası çıkartılmalı” diyen Soral, “Yani hangi iklimde, hangi bölgede, hangi ürün ekilirse verimlilik yüksek, hasat fazla oluyor; bu ürünler hangi pazarlara satılacak, oraya nasıl ulaşacak? Yüksek üretimin yanına hangi tarım sanayi fabrikası kurulabilir, ürün hangi pazarlara satılır? İşte bu soruların cevaplarını içeren çalışmaya biz planlama diyoruz. Türkiye 780 bin km kare toprağıyla tarımda yılda 7 milyar dolar dış ticaret açığı veriyor. Hollanda bizim onda birimiz, toprağı yok ama tarımda yıllık dış ticaret fazlası 40 milyar Euro'yu geçti” şeklinde konuştu.


“SOLUĞU KISA SÜREDE IMF'DE ALIR”
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı eski Müdürü Ekonomist Bartu Soral ise, ekonominin kötü gidişatının devam etmesi halinde IMF'ye gidileceğini söyledi. Soral, “AKP'nin son 16 yıldır sürdürdüğü neo-liberal modeli yani yurt dışından borçlan, onu tüketime ve ithalata harca, yatırım olarak da sadece köprü, yol, inşaat gibi altyapı yatırımları yapmayı sürdürmeyi denerse, soluğu kısa sürede IMF'de alır. Hiç kaçışı yok. IMF de işe emekli, memur, işçi maaşlarında yüzde 30 kesinti ile başlar” dedi.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz