15 Şubat 2019 Cuma


Nikâh iffeti korur


ESAM’da bu hafta toplumun son kalesi aile ele alındı…

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (ESAM) geleneksel hale gelen Çarşamba Konferansları'nın bu haftaki konuğu “Son Kale, Aile” konusu ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse oldu. ESAM Konferans Salonu'nda gerçekleşen programa, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç ile milletvekilleri, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

EVDE HİYERARŞİ OLMAMALI

Aile içi problemlerinin konuşularak çözüme kavuşturulması gerektiğini söyleyen Köse, kibirden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi. Köse, evlilikte önyargı ve alınganlığın olmaması gerektiğini belirterek, evde hiyerarşinin olmaması gerektiğine vurgu yaptı. Anne ve babanın çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmesi gerektiğine dikkat çeken Köse, annenin çocuklarıyla vakit geçirmesiyle çocuğuna merhamet yükleyeceğini söyledi.

 

AİLE İLİŞKİLERİNDE İHSAN OLMALI

Rahmet ve merhametin İslam'ın ana dinamiklerini oluşturduğunu belirterek konuşmasına başlayan Köse, aile ilişkisinde merhametin önemini anlattı. Köse, Peygamber Efendimiz'in hayatından kesitler anlatarak konuşmasına devam etti. Nezaket ile hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Köse, “Kaba davranırsak aile dağılır. İhsanlı olmak gerekir. İhsan, bir işi gönülden yapmak demektir. İhsan da gönülden yapılan iştir. Aile ilişkilerimizi ihsanla yapmamız gerekiyor. Karı ile koca arasında ihsan varsa bunda karşılıksız sevgi doğar. Burada sen ve ben kavgası yoktur” dedi.

AİLE İÇİ ÇATIŞMALARI DIŞARIYA TAŞIRMAMAK LAZIM

Aile içi huzura da değinen Köse, “Ailede rahmet ve karşılıksız sevgi varsa orada az problem çıkar. Tabii, sorunsuz aile yoktur. Önemli olan, sorunları kontrol etmektir. Uyuşmazlıkları çözmektir. Nikâh çok önemlidir. Kadın ve erkek arasında nikâh çok değerlidir. Nikâhsız birleşmeler gayrimeşrudur. Nikâh, iffeti korur. Aile nikâh ile kurulur. Ailenin daha çok vazifeler üzerinde kurulur. Günümüz dünyasında bu haklar üzerinde kuruluyor. Modern dünyadaki haklar çatışmacı bir kültürden doğuyor. Bunun içinde sınıfsal bir yapı var. Aile içi problemleri dışarıya taşırmamak lazım” ifadelerini kullandı.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz