10 Ağustos 2017 Perşembe


NATO’nun gözbebeği Konya!


NATO, Türkiye ile Almanya arasında gerginliğe yol açan, Konya’daki NATO üssünün Alman milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesi için arabuluculuk yaptı.

Bir üst düzey NATO yetkilisi, “NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller, Alman milletvekillerinin Konya hava üssünü NATO çerçevesinde ziyaret etmesini kolaylaştırmak için Türk ve Alman yetkililerle çalışıyor” dedi. Yetkili, Gottemoeller'in girişimlerinin, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile yaptığı görüşmelerle başlayan sürecin devamı olduğunu ifade etti.

TÜRK VE ALMAN YETKİLİLER ANLAŞTI

Türk ve Alman yetkililerin 8 Eylül'de bir ziyaret gerçekleşebileceği konusunda anlaşmaya vardığını, konuya ilişkin gelecekte atılacak adımlar üzerinde görüşmeler yürütüldüğünü kaydeden yetkili, Konya üssünün Türkiye'ye destek ve NATO'nun işgal operasyonlarında “hayati öneme sahip” olduğunu vurguladı.

“Türk hükümetine fazla sabrettik”

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, “Türkiye'nin demokrasi ve hukuk devleti ilkelerinden uzaklaşmasını” (!) eleştirirken Türkiye'nin doğal olarak sınırındaki Suriye savaşından etkilendiğini ve terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Von der Leyen, Türk hükümetinin, işlerini kolaylaştırmadığını belirterek, “Türk hükümetine karşı fazlasıyla sabır gösterildiğini” açıkladı.

Almanya Savunma Bakanı, “Türkiye kendisinin talep ettiği saygıyı bize de göstermeli” şeklinde konuştu. Federal Meclis Savunma Komisyonu'ndan bir heyetin Konya'daki NATO üssünü ziyaret etmesine Türk hükümetinin izin vermesini ise memnuniyetle karşılayan Almanya Savunma Bakanı, “NATO'nun bu konuda devreye girmesinin iyi olduğunu” ifade etti.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz