28 Aralık 2017 Perşembe


Mustafa Yaman serbest bırakılabilir! Telefonunda ByLock yok


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 11 bin 480 GSM numarasının kullanıcılarının iradeleri dışında ByLock IP'lerine yönlendirildiği tespit edildiğini açıklamasının ardından tahliyeler başladı. Bilirkişi raporuyla telefonunda ByLock bulunmadığı tespit edilen Mustafa Yaman için de tahliye kararı bekleniyor.

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı olan “ByLock” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan Milli Görüş hareketinin sadık neferlerinden Saadet Partisi İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mustafa Yaman için de tahliye kararı bekleniyor. Yaman'ın telefonunda inceleme yapan bilirkişinin raporunda "ByLock uygulamasının yüklendiğine veya kullanıldığına dair bir bulguya rastlanmamıştır” ifadeleri yer almıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bağlantı veri parametreleri bakımından benzer özellikler taşıtan 11 bin 480 GSM numarasının kullanıcılarının iradeleri dışında ByLock IP'lerine yönlendirildiği tespit edildiğini açıkladı. Savcılık ByLock'a yönlendirildiği tespit edilen ve farklı illerde tutuklu bulunan binden fazla kişinin tahliyesini talep edecek.Cumhuriyet savcılığından yapılan açıklamada, FETÖ silahlı terör örgütü üyelerinin haberleşme amacıyla kullandıkları ByLock adlı uygulamanın kullanımında ortaya çıkan sorunlar çıktığı hatırlatılmıştı.

MUSTAFA YAMAN'IN TELEFONUNDA BYLOCK'A RASTLANMAMIŞTIR

Türkiye'nin önde gelen Adli Bilişim uzmanlarından Halil Öztürkci imzalı raporda “İlgili telefon üzerinde adli bilişim cihazın fiziksel imajı alınarak gerçekleştirilmiş ve hem mantıksal hem de fiziksel seviyede (silinen verileri de kapsayacak şekilde) analizler yapılmıştır. Gerçekleştirilen adli bilişim incelemesi sonucunda ByLock uygulamasının yüklendiğine veya kullanıldığına dair bir bulguya rastlanmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Saadet Partisi İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mustafa Yaman, 14 Kasım 2017 tarhinde gerçekleşen Çağlayan Adliyesi'ndeki en son duruşmada şu ifadeleri kullandı:

"HİÇBİR ZAMAN BYLOCK KULLANMADIM"

FETÖ ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir rapor hazırladığını anlatan Yaman, savunmasında, “Diyanet İşleri Başkanlığımız 40 yıl sonra rapor hazırladı. Bu raporda bayağı kapsamlı çalışmışlar. Bu raporda aslında FETÖ'nün İslam'ın özüyle ilgili problemleri olduğu belirtiliyor. ‘La ilahe illallah Muhammeden Resulullah' diyerek insanlar Müslüman oluyor. Bu örgütte ‘La ilahe illallah' tamam, ‘Muhammeden Resulullah' yok.” dedi.

Yaman, Milli Görüş'e sahip olan kendisinin FETÖ karşıtlığının 1983-1984 yıllarında başladığını anlattı. Yaman, 5 çocuğu olduğunu söyleyerek, “Bunların dershanelerine gitmek bize de teklif edilmiştir. ‘Bizim çocuklarımız onların dershanelerine gideceğine sokak çocuğu, tinerci olsunlar daha iyi' dedik. Hiçbir zaman ByLock kullanmadım” şeklinde konuşmuştu.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz