11 Nisan 2019 Perşembe

Müslüman Gençlere


Abdülaziz Kıranşal

Sakın unutma! Başkalarının yanlışlarını kendi yanlışları için mazeret olarak sunanlar yanlıştan kurtulamazlar. Başkalarının zaferleriyle avunanlar hiçbir zaman kendi zaferlerini inşa edemezler. Dünyevi başarılar için dinlerinden ve değerlerinden taviz verenler, başarısızlığın yanında koca bir vebal yükünü de omuzlamak zorunda kalırlar. Bil ki, zafer de İslam'ın zaferi olmadıktan sonra o da koca bir yenilgiden ibaret olur.

Her daim hakkın yanında ol ve hep hakkı söyle. Çünkü sen, “Hakkı söyleyin korkmayın! Hakkı söylemek ne rızkınıza mani olur ne de ecelinizi size yaklaştırır. Tüm insanlar size karşı birleşse de Allah izin vermedikçe hiç bir şey yapamazlar” diye buyuran bir Peygamberin ümmetisin.

Bütün hayatını değiştirmek istiyorsan işe önce bir gününü değiştirmeyle başlamalısın. Bunun için günlük bir salih amel planı çıkar ve titizlikle uygulamanın peşinde ol. Mesela bir Müslüman'a iyiliği tavsiye et. Bir Müslüman'ı kötülükten alıkoy. Bir Müslüman'ın derdiyle dertlen. Bir Müslüman'ın sıkıntısını gider. Bir Müslüman'ın ayıbını ört. Bir haksızlığa karşı çık. Bir haklıya destek ol. Bir zulme engel ol.

 

Manevi hastalıklarını tedavi et. Unutma! Bu tedaviyi yapamazsan bütün amellerin zayi olur gider. Bil ki, salih amel biriktirmekten daha zoru onu zayi etmeden muhafaza edebilmektir. Haset: Amellerini ateşin odunu yediği gibi yiyip bitirecektir. Gıybet: Amellerini kul hakkıyla yok edecektir. Riya: Amellerini başlamadan bitirecektir. Başa kalkma: Amellerini toptan iptal edecektir. Harama bakma: İmanının tadını yok edecektir. Kabalık ve geçimsizlik: Etrafında kimseyi bırakmayacaktır.

Kendine dualaştığın kardeşler edin ki, arkanda bir dua ordusu oluşsun. Bir yetimle, bir salihle, bir mazlumla dua kardeşi ol ki, onlara inen rahmet sana da dokunsun. Ana-babanın duasını da al ki, bela ve musibetlere karşı sana kalkan olsun.

Allah beni nasıl imtihan edecek diye merak ediyorsan önce internete dikkat et. Siyonizm'le imtihan olmayı beklerken internet imtihanını kaybetmeyesin. Eğer takvalı olmak istiyorsan gizli günahlardan korun. Çünkü insanı içten çürüten en büyük tehlikeler gizli günahlarıdır.

Eğer ihlâslı olmak istiyorsan yalnız yaptığın ibadetlere özen göster. Çünkü insanın ibadetinin kalitesi yalnızken yaptığı ibadetleri kadardır. Eğer ahlaklı olmak istiyorsan dava kardeşlerinle münasebetlerine dikkat et. Çünkü ahlakımızı en iyi bilenler sürekli beraber olduğumuz insanlardır. Sağlam bir irade istiyorsan uykuna dikkat et. Çünkü uykusuna hükmedemeyenler, dünyaya da nizam veremezler.

Yaptığın İslami çalışmaların başarıya ulaşmasını istiyorsan İslam'ı yaşamada zafiyet gösterme. Ne olursa olsun çalışmalarında İslami prensiplerden taviz verme. Disiplinsizlikten, plansızlıktan ve ciddiyetsizlikten kaçın. Çünkü ciddiyetsizler ve sorumsuzlar saygı göremezler. Çalışmalarını rutin program ve faaliyet havasına sokma. Çünkü heyecansızlar, cansızlar ve ruhsuzlar toplumu harekete geçiremezler.

İyi bir evlilik yapmanın peşinde ol. Çünkü kuracağın yuva İslami çalışmalarının karargâhı, eğitim ve istişare merkezi olacaktır. Evliliğinin hiçbir aşamasından İslamilikten ödün verme. Özellikle düğününde İslami prensiplerden taviz verme ki, yuvanı İslam üzere bina etmiş olasın. El âlemin ne diyeceğine değil, Allah'ın ne dediğine bak ki, evin Allah'ın korumasında olsun. Unutma! Günahla başlayan işlerde hayır ve bereket olmaz.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz