3 Temmuz 2018 Salı


Mursi her an şehit olabilir


Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Mısır zindanlarındaki direniş destanı 1827. gününde… Cumhurbaşkanı Mursi'nin sağlık durumunun son derece kötü olduğu ve hayatını kaybetme riski taşıdığı biliniyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 1827 gündür Mısır zindanlarında direnişini sürdürüyor.

5 yıldır hapishanede bulunan Mursi, "Anayasamız Kur'andır" açıklamasıyla Müslümanların gurur kaynağı olmuş, “Çocuklarımız bizler için onlar adamdı” diyecekler ifadeleriyle zihinlere kazınmıştı.

SAĞLIK DURUMU OLDUKÇA KÖTÜ

Mısır'da Abdulfettah Sisi tarafından gerçekleştirilen darbe sonrası yönetim erkinden uzaklaştırılan 3 Temmuz 2013'den bu yana Mısır zindanlarında olan Muhammed Mursi'nin sağlık durumunun da oldukça kötü olduğu biliniyor.

Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin oğlu Ahmed Mursi, babasının sağlığının hiç olmadığı kadar bozulduğu yönünde haberler olduğunu kaydetmişti.

Sosyal medya hesabı aracılığıyla açıklamada bulunan Ahmed Mursi, "Mensubiyeti ve yönelimi ne olursa olsun konuyla ilgilenen herkese acil bilgilendirme" başlığıyla yaptığı açıklamada, 66 yaşındaki babası Muhammed Mursi'nin sağlığının, daha önce görülmemiş şekilde bozulduğu ve gardiyanlar tarafından söz konusu durumun görmezden gelindiği yönünde haberler olduğunu aktarmıştı.

Babasının hayatından ve gerekli tedaviyi görememesinden Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar'ın sorumlu olduğunu ifade eden Ahmed Mursi, "İslam ve Arap dünyası ile Mısır'ın dürüst insanlarına" babasının başta gerekli sağlık hizmeti olmak üzere insani haklarının desteklenmesi çağrısında bulunmuştu.

TEK KİŞİLİK HÜCREDE TUTULUYOR

Muhammed Mursi, "hayati tehlikesi" bulunduğunu ifade etmesine rağmen "tek kişilik hücrede" tutuluyor.

Mısır'da 2013'te gerçekleşen askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Mursi, sağlık sorunları nedeniyle çoğu zaman duruşmalara da katılamamıştı. Katıldığı duruşmalardan birinde "Durumum kötü ve günden güne kötüye gidiyor." ifadesini kullanmış, sol gözünün görmemeye başladığını kaydetmişti.

Bir sonraki duruşmasında savunma heyeti ile görüşmek isteyen ve tedavi hakkından feragat etmeyeceğini vurgulayan Mursi, hayatını ilgilendiren konular olduğunu, hapishanedeki yemekleri yemediği için iki defa şeker komasına girdiğini ifade etmişti.

Bunun üzerine Mursi'nin ailesi, masrafları kendileri karşılamak üzere Mursi'nin özel bir sağlık merkezine nakledilmesi talebinde bulunmuş, mahkeme Mursi'nin sağlık sorunlarını göz önünde bulundurarak Kasım 2017'de özel bir hastaneye nakline karar vermişti ancak bu karar şu ana kadar uygulanmadı.

MURSİ HER AN ŞEHİT OLABİLİR

Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin oğlu Abdullah Mursi, geçtiğimiz aylarda Washington Post için bir yazı kaleme almıştı.

Ahmed Mursi, yayınlanan yazıda tıbbi ihmallerden ötürü babasının hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunmuştu.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz