5 Eylül 2018 Çarşamba


Merkez Bankası 13 Eylül'de faiz artıracak mı?


TÜİK tarafından Ağustos ayı enflasyon verileri açıklandı. Beklenenden az da olsa düşük gelen enflasyon verilerinden sonra Merkez Bankası'ndan çok önemli bir açıklama geldi.

Ağustos ayı enflasyon verileri açıklandı. TÜFE'de yüzde 2.50 artış beklenirken piyasaının bekeldiğinden düşük gelerek yüzde 2.30 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon da yüzde 18'in eşiğine yaklaştı.

Beklenenden düşük gelen aylık enflasyon dolar kurunu bir miktar durağanlaştırdıysa da gelen veri dünya genelindeki bir çok ülkenin yıllık enflasyon oranına eşit olduğu görülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun ağustos ayı enflasyon verisini yüzde 17,90 olarak açıklamasından hemen sonra Merkez Bankası bir mesaj yayınlayarak "Son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmektedir, Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir." dedi.

Haftaya 6.73 seviyelerinde başlayan Dolar kuru, bu mesajı 13 Eylül'deki PPK ile ilgili açık bir faiz artış sinyali olarak görerek 6.52 seviyelerine kadar düştü.

 

 

 

MERKEZ BANKASI NE KADAR FAİZ ARTIRACAK?


13 Eylül'deki Para Politikası Kurulu'nun faiz kararı, verilen bu mesaj sonrası daha da çok merak edilir oldu. Piyasalar bu mesajı açık bir faiz artırma sinyali olarak görürken, Merkez Bankası'nın dolar kurunun daha da yükselmesinin önüne geçmek için bir hamle yaptığını da düşünenler var.

Merkez Bankası faiz artıracaksa da bunun ne kadar olduğuda oldukça önemli. Zaten bir faiz artışını bekleyen piyasalarda, düşük bir faiz artışı dolarda yeni rekorlara sebebiyet verebilir.

Uzmanlara göre 100 - 150 baz puanlık faiz artışı piyasalar tarafından olumsuz algılanarak dolarda tekrar 7.20 seviyelerine kadar tırmanış gerçekleştirebilir. Dolar kurunun yükselişinin kısa vadede önüne geçilmesi için ciddi bir faiz kararından başka çaresi kalmayan Merkez Bankası,  piyasaların beklediği 400 500 baz puanlık bir faiz artışı yaparsa dolar kurunu aşağıya çekebilir. Fakat bu da büyümeyi ve üretim ekonomisinin önüne ciddi bir set daha çekmiş olur.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz