18 Nisan 2018 Çarşamba


Liselere geçişte merak edilen her şey! MEB Müsteşarı Tekin açıkladı


Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, liselere geçiş sınavı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hiçbir öğrencinin açıkta kalmayacağını söyleyen Tekin, iki ana kriterin dikkate alınacağını ifade etti.

Ortaokuldan mezun olarak liselere geçecek olacak öğrenciler ve velileri yeni sistemin nasıl olacağını merak ediyor. TEOG'un kaldırılmasıyla birlikte adrese dayalı olarak yerleştirme yapılacak yeni sisteme dair merak edilenleri Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, katıldığı bir televizyon programında açıkladı.

İşte Yusuf Tekin'in liselere geçiş hakkında merak edilenlerle ilgili açıklamaları:


Öğrenciler istemedikleri okula gönderilecek mi?

- Öğrencilerimizi istemedikleri hiçbir okula göndermeyeceğiz. Herkes tercih ettiği okul türüne göre yakından uzağa doğru yerleştirilecek.

- İki tercih yapıp yerleştirilemeyenler ne olacak?

Bizim arzumuz 5 tercih. 5 tercih aynı okul türünden yapılabilecek. Rehber öğretmenler tercihler konusunda yardımcı olacak.

İkamet adresi ve devam ettiği ortaokul kriter olarak alınıyor. Diğer kriterler ise kılavuzda yer alacak. Aynı binada oturan aynı okula giden öğrencilerden hangisi tercih edilecek gibi bilgiler kılavuzda yer alacak.

- Öğrencilerin açıkta kalma endişeleri var

Ortaokullarla liseler eşleştirildi. Tercih ettiği liseye yakın ortaokulda okuyan öğrenci ikamet adresine de bakılarak yerleştirilecek.

Okulların kontenjanlarının efektif kullanılması için tedbirler alındı. Hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak. Açık lsede okumak zorunda olmayacak. Bütün tedbirler alındı, tedirgin olacak bir durum söz konusu değil.

Velilerden istirhamın çocukların yetenek ve isteklerine göre yönlendirme yapsınlar. Sınavlar için zorlamasınlar. Adrese yakın bir okula mutlaka öğrenci yerleştirilecek.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz