21 Ekim 2015 Çarşamba


Limonu bozulmadan saklamanın püf noktaları


Bozulmuş limonların kuruyup çöpe atılmasından sıkıldıysanız siz de bu pratik yöntemlerle limonları bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Limon; hemen hemen her evde bulunan ve belki de bozulduğu için en sık atılan yiyecek maddelerinden biridir. Kestiğimiz ve bir kısmını kullandığımız limonu ters çevirip buzdolabında saklamaya çalışırız ancak bir süre sonra sertleşip kurumasından dolayı suyu kalmadığından yine çöpe atarız.

Limonu bozulmadan saklamanın yolları

- Evinizde fazla bulunan ve kullanmayacağınız limonları derin dondurucuya koyabilirsiniz. Lazım olduğu zaman hemen buzluktan çıkarıp rendeleyip kullanabilirsiniz. Böylece her zaman elinizin altında taze limon olur ve limonun tamamından yararlanabilirsiniz.

- Limonun kabuğundaki C vitaminin içine göre çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Kabuğuyla rendelediğiniz için limonunun hiçbir yerini israf etmeden tükebilirsiniz.Bunun için yapılması gereken bir bütün limonu iyice yıkayıp kuruladıktan sonra buzdolabı poşetinin içinde buzdolabınının derin dondurucusuna yerleştirmek. Limon iyice donduktan sonra çıkararak istediğiniz kadar rendeleyerek kullanabilirsiniz.

- Limonu bir iki hafta bozulmadan saklamak için bir diğer yöntem de limonu su dolu bir kabın içine koymak. Hergün bu suyu değiştirin. Böylece limon en az 2 hafta ilk günkü tazeliğini koruyacaktır.

- Peki kullanılmış ve yarım kalmış limonu nasıl uzun sure saklayabilirsiniz? Bunun için limonun kesilmiş bölümüne bir miktar kesme şeker sürün. Şeker sürülmüş bölümü bir tabağa gelecek şekilde yerleştirin ve buzdolabına koyun. Bu yöntemle limonun en az 2 hafta bozulmadan kaldığını göreceksiniz.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz