6 Nisan 2020 Pazartesi

Korona Ekonomi


Sadrettin Karaduman

Koronavirüs dünyada hızla yayılıyor. Tabi insanları da evlerinde esir etmiş durumda.

Evlerine kapanan insanların çoğu çaresiz  durumda. Devlete olan ihtiyaç tamda burada devreye girmekte. İhtiyaç tek boyutlu değil elbette...

İnsanların en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri de ekonomi. Bu, hem kişinin bizzat kendisinin kontrol ettiği kişisel ekonomi, hem de dolaylı olarak katkıda bulunduğu makro ekonomi. Biz buna devlet ekonomisi diyelim.

Devletlerin ekonomisi de iflas etmek üzere. Tıpkı, bazı ülkelerde görülen sağlık sektörünün çökmesi gibi. Bu, aynı zamanda, global, kapitalist ekonominin iflası anlamına gelir.

İşin bir de uluslararası boyutu var. Bu, ihracat-ithalat demektir. Dünya hızla değişiyor. Dünyada yeni bir düzen kurulmakta. Koronavirüsün hemen akabinde bunun olma ihtimali çok yüksek.

 

Burada akla ilk gelen soru, bunun nasıl kurulacağıdır. İkinci ve üçüncü sorularımız da var tabi. Dilerseniz, bu soruların cevabını birlikte arayalım.

Önce, aklımıza takılan ilk sorudan başlayalım:

Mevcut yaşadığımız dünyada, cereyan eden hadiselere bakarak bunu tahmin etmek mümkün. Çağımızda, hiçbir şey anlaşılır olarak yapılmıyor, küresel güçler böyle istiyorlar. Bir kere şunu hiç akıldan çıkarmamak gerekir:

Dünyada insan eliyle olan hiçbir şey tesadüfen meydana gelmiyor. Yani, meydana gelen her şey bir planın sonucudur. Uygulamadaki global sistem de artık miadını doldurmuştur. Onun için bu düzen çökmektedir. Bunun böyle bilinmesi gerekir.

Ayrıca, bugünkü ekonomik sistemin devam ettiricisi olarak tasarlanan dolar ve ABD'nin merkez bankası olan FED de yolun sonuna gelmiştir. Sistem değişikliğine gidilirken, dünyada ilk değişecek olan bunlar olacaktır.

Şunu da ifade etmezsem eksiklik olur:

Bugüne kadar korona hadisesi ciddiye alınmadı biz de öyle, devlet de dünya da öyle. Ancak, şunu da ifade etmemiz gerekir ki, mesul makamda olanlar, şu anda panikle işe sarılmış durumdalar.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz