8 Haziran 2018 Cuma

Karamollaoğlu: Türk Türktür, Kürt'de Kürttür!


Selim Akduman

Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu Diyarbakır'da DİTAM'ın organize ettiği bir programda ‘Kürt Raporu'nu açıkladı.

Terör Sorunu, Kürt Sorunu, Güneydoğu sorunu denilince akla gelen bütün sorulara cevapların verildiği, çözüm önerilerinin sunulduğu rapor oldukça geniş yankı uyandırdı.

DİTAM'ın toplantısında, gazeteciler, STK Temsilcileri ve akademisyenlerin yanı sıra bölge sorunlarıyla ilgilenen ve o sorunlara çözüm üretmen isteyen iş adamları da hazır bulundu.

Karamollaoğlu raporu açıkladıktan sonra katılımcıların sorularını yanıtlamaya başladı. Çok sert sorular karşısında naif cevaplar verdi. Soruyu soran herkesi ismen söyleyerek sorusunu cevapladı.

Raporu yetersiz bulanlarda oldu. Karamollaoğlu onlara; ‘Elimizden gelen budur' yanıtını verdi.

Kürt Raporunda çözüm için ise şunları sıraladı:

‘Çözüm sürecinde, AKP'nin daha fazla oy kazanma, terör örgütünün ise alan kazanma hırsı çözüme odaklanmaya mani olmuştur.'

‘Süreç 6 – 8 Ekim Kobani olayları ile büyük bir yara almıştır.'

‘Sorun, Türkiye, Suriye, Irak ve İran'ın bir araya gelerek çözebilecekleri bir sorundur.'

‘Bu ülkede huzurun temel şartı, hak ve adalet merkezinde bir arada yaşamak, farklılıkları koruyarak saygı ve hoşgörü kapsamında birliktelik oluşturmaktır.' 

‘Kürt Meselesinin çözülmesi hak ve adalet eksenli bir bakış açısını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle köklü bir zihniyet değişimine ihtiyaç vardır.'

 ‘Kısa vadede, Bölgeyi dış tehditlerden koruyabilmek ve sorunları hızlı bir şekilde çözebilmek için, bölge ülkeleri ve toplum temsilcileri bir araya gelerek, siyasi ve iktisadi ortak platformların kurulması, mevcut platformların etkinlik ve verimliliğinin artırılması önem arz etmektedir.'

Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, meseleye çözüm yollarını ise 3 başlıkta sıraladı.

  1. Temel İnsan Hakları ve Adalet

  2. Ekonomi ve Kalkınma

  3. İç Barış ve Güvenlik

‘Raporla ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıda vereceğim linkten raporu indirerek sahip olabilirsiniz.' 

Saadet Partisi'nin bölgenin sorunlarına eğilmesi, bölgede derin bir geçmişinin olması, açıkladığı raporu daha da önemli kılıyor.

Karamollaoğlu'nun Türk, Kürt meselesine bakış açısını özetleyecek olursak, ‘Türk Türktür, Kürt Kürttür.'

Karamollaoğlu açıkladığı raporla ilgili tüm sorulara ve eleştirilere yanıt verdi. Hatta DİTAM yöneticilerinden gelen ‘Ben kardeşlik değil, vatandaşlık hakkı istiyorum.' Eleştirisine bile, ‘Biz kardeşlikten asla vazgeçmeyeceğiz.' yanıtı vererek kardeşliğe özel burgu yaptı.

Toplantıya Saadet Partisi'nin Diyarbakır Milletvekili adayı Haşim Haşimi, Bülent Kaya ve İstanbul Milletvekili adayı Altan Tan'da katıldı.

Saadet'in raporu oldukça yerinde ve doyurucu bir rapor. Daha fazla talepler hem konjonktürel olarak, hem de ülke şartları açısından her iki kesimi de zor duruma sokacaktır.

Saadet Partisi açıkladığı bu raporla beraber, Türkiye'de ki asıl adı ‘Terör Sorunu' olan fakat; sonraları daha da genelleştirilip ‘Kürt Sorunu' diye tanımlandırılan soruna çözümü barış ve uzlaşı ile bulduğunu deklare etmiş oldu.

Temel Bey'i dinlerken, aklıma Erbakan Hocanın şu sözü geldi:

‘Sömürüldükten sonra Kürt olsan ne olur, Türk olsan ne olur?'

Karamollaoğlu sömürüye bir baş kaldırı yayınladı, açıkladığı raporuyla…

 

KÜRT MESELESİ DİYARBAKIR AÇIKLAMASI (Son)

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz