9 Aralık 2020 Çarşamba


Kanada senatosu Yunan oyununa gelmedi! Karabağ 'devlet' değildir


Ermenistan'ı kışkırtıcı hamleleriyle gündeme gelen Fransa, Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ'ı bağımsız bir devlet olarak tanıyan yasa tasarısını meclisten geçirmişti. Kanada aynı kararı reddetti.

Azerbaycan'ın 28 yıldır Ermeni işgalinde olan Dağlık Karabağ sonunda özgürlüğüne kavuştu. Ermenistan'ın 27 Eylül'de Azerbaycan şehirlerini bombalaması üzerine başlayan çatışmaların sonunda Ermeni ordusu büyük bir bozguna uğrayarak yenilgiyi kabul etti. İki devlet arasında barış anlaşması imzalandı ve Ermenistan işgal ettiği topraklardan tamamen çekildi. MİNSK Grubunda yer almasına rağmen iki devlet arasındaki sorunları çözmek yerine kışkırtıcı hamleler yapan Fransa, Dağlık Karabağ'ı ayrı bir devlet olarak tanıyan kararı meclisinden geçirmişti. Kanada senatosu Fransa'nın aksine, Dağlık Karabağ 'devlet' değildir dedi.

KANADA SENATOSUNDA YUNAN OYUNU
Kanada Senatosu dün gece saatlerinde gerçekleşen oturumunda Muhafazakar Partinin Yunan asıllı Quebec eyaleti Senatörü Leo Housakos, Dağlık Karabağ'ın bağımsız devlet olarak tanınması konusundaki önergeyi oylamaya sundu. Önerge, senatonun çoğunluğu tarafından kabul görmedi.

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'IN KINANMASINI İSTEDİ
Housakos, önergesinde, Kanada hükümetinin Dağlık Karabağ'a yönelik sözde Azerbaycan ve Türkiye saldırganlığının kınamasını, Türkiye'ye askeri malzeme ihracının daimi olarak yasaklanması ve Dağlık Karabağ'ın bağımsız devlet olarak tanınmasını istedi. Senato Genel Kurulunda yapılan oylamada, önergeye 53 senatör "hayır" oyu verirken, lehte oyların sayısı 16'da kaldı. Oylamada 5 senatör ise "çekimser" oy kullandı.

Daha önce yine Yunan asıllı Senatör Leo Housakos'ın Kanada Senatosuna getirdiği “Pontus soykırımı” tasarısı da yapılan oylama sonrasında reddedilmişti.

Öte yandan Fransa Ulusal Meclisi de geçen hafta skandal bir karar alarak, uluslararası hukuka göre, Azerbaycan toprağı olan ve bir kısmı halen Ermenistan işgalinde kalan "Dağlık Karabağ'ın acilen devlet olarak tanınmasını" öngören tasarıyı kabul etmişti.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz