23 Mart 2015 Pazartesi


Kadının Eşinden Beklentileri


Yaşamın bazı dönemlerinde kadınların eşlerinden ilgi ve destek beklentileri artar:

Doğum sonrası: Doğum sonrası kadın yeni duruma adapta olmaya çalışır. Duygular yoğundur ve anne, eşinin yardımına ihtiyaç duyar. Çeşitli hastalık hallerinde: Karı-koca birbirlerinin destekçisidirler. Hastalık durumunda her iki taraf da yardım ve desteğe ihtiyaç duyarlar.

Ev işleri zor gelebilir:

Kadın çocukların bakımı ile birlikte evin işlerini sürdürmeye çalışır.

Bu ona kimi zaman zor gelir ve eşinin yardımına ihtiyaç duyar.

Aile sorunlarında: Kadın, ailesi ile ilgili sorunları herkesle paylaşamaz ve biriktirir. Böyle durumlarda eşinin yardımına ihtiyacı olur.

Kadın dışarıda yaşadığı sorunları biriktirir ve eşi ile paylaşmak ister böyle durumlarda erkek eşini dinlemeli, anlamaya çalışmalıdır.Hafta içi çocuklarla yorucu bir hayat yaşayan kadın, stresli olabilir, eşi anlayış göstermelidir.Kadın hafta sonları yakınlarını ziyaret etmek isteyebilir, eşi ona eşlik etmelidir. Erkek, eşini küçümseyen ve onu köle olarak gören taraf değil, eşine destek veren taraf olmalıdır.

Ailenin mutluluğu kadın ve erkeğin çabası ile olur. Bu konuda her iki taraf da üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler.

Hiçbir Şeyin Yok Demeyin

Kadın bir rahatsızlığından bahsettiğinde erkekler genellikle hafife alır ve bir şeyin yok derler. Bu söz kadına ağır gelir. Çünkü kadın eşinin kendisine inanmadığını düşünmektedir.

Erkek, eşinin sorununu küçümsememeli, ona nasıl yardımcı olabileceğini sormalı ve kendi kendine teşhis koymaya kalkmamalıdır.

Erkek, hafta sonları eşine yardımcı olmalı ve onun yükünü hafifletmelidir.

Eşi ile sohbet etmeli ve paylaşımlarını artırmalıdır.

Erkek, ben dışarıda çalışıyorum eşim evde rahat ne oluyor da şikâyet ediyor diye düşünmemelidir.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz