28 Şubat 2018 Çarşamba


İttifak isimlerine kanuni sınırlama


Siyasette ittifak yapılmasına imkân veren düzenleme Meclis’te görüşülmeye başlandı. Ancak ittifak adı olarak her kavram kullanılamayacak. İttifak ismi olarak din, dil, ırk, mezhep ve bölge adları partilerin çatı ittifak adı olarak kullanılamayacak.

TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşmeye başlanan ve siyasette ittifaklar döneminin önünü açan kanun teklifi ile ittifak adlarına sınırlama getiriliyor. CHP'nin alt komisyon önerisine soğuk bakan iktidar bloğu, bu hafta sonuna kadar teklifin Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerini tamamlamayı hedefliyor. Ancak iktidar, daha önce parti adlarına getirilen sınırları, ittifaklarda da uygulamak istiyor. Örneğin, Türk İttifakı, Doğu İttifakı, Atatürk İttifakı vb. din, dil, ırk, mezhep bölge adları kullanılamayacak. AKP ile MHP'nin Cumhur İttifakı adıyla bir araya gelmesinden sonra muhalefet partileri de kendi aralarında bir ittifak kurmak isterse seçeceği unvan, kanunla belirlenecek. Buna göre ittifak adı olarak kişi, aile, zümre, cemaat, din, mezhep veya tarikat adları kullanılamayacak.

SEÇİM TAKVİMİNDEN 7 GÜN ÖNCE İTTİFAK PROTOKOLÜ ŞART
Yüksek Seçim Kurulu ise siyasi partilerin aralarında yapacakları protokol ile kullanacakları unvanlarla ilgili usul ve esasların belirlemede yetkili olacak. Siyasi partiler, ittifak protokolü ile de hangi ilkeler etrafında bir araya geleceklerini kamuoyuna deklare edip metni YSK'ya seçimlerden önce sunacaklar. Böylece seçim sürecinde ortak propaganda yapabilecekler. İttifak partileri dilerlerse seçimden sonra da ittifaklarını sürdürebilecek veya seçim sonuçları ile birlikte herkes kendi yoluna devam edecek. İttifakların resmi süreci olarak da siyasi partiler, seçim takvimi başladıktan sonra en geç 7 gün içinde ittifak protokolünü YSK'ya vermesi gerekiyor.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz