26 Mart 2020 Perşembe


İşte koronavirüsün gençlerdeki ilk belirtisi


Koronavirüs vakalarının artmasıyla uzmanlar belirtilerin kişiden kişiye değişeceğini bildirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsünün grip benzeri semptomlar taşıdığı uzmanlar tarafından açıklanmıştı. Korona virüsünün en önemli belirtisi günden güne artan yüksek ateş olarak belirtilmişti. Koronavirüs vakalarının artmasıyla uzmanlar belirtilerin kişiden kişiye değişeceğini bildirdi. Koronavirüsün en önemli belirtisi kabul edilen yüksek ateş ve öksürüğün bazı vakalarda görülmediğini, farklı belirtilerle ortaya çıkabileceği açıklandı. Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım koronavirüsün iki farklı belirtisiyle ilgili bilgiler verdi.

Koronavirüs enfeksiyonu yaşlılarda ve gençlerde farklı belirtiler gösterebiliyor. Sık görülen belirtileri arasında; öksürük, ateş, boğaz ağrısı, kuru öksürük,halsizlik ve yorgunluk var. Ama sıklıkla orta yaş grubunda ve gençlerde aniden ortaya çıkan koku ve tat kaybı da asemptomatik olarak koronavirüs enfeksiyonu geçiren kişilerdeki semptomlardandır ve koronavirus ile ilişkili olabilir. 

 

Üst solunum yolundan alınan virüsler burun ve boğaz mukozasında kolonize olarak çoğalıp vücut tarafından yok edilebilir veya buradan solunum yoluyla akciğerlere inerek burada zatürree gibi enfeksiyon da oluşturabilir.

Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım, ''Virüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonları koku ve tat kaybının en sık sebebidir. 

TAT VE KOKU KAYBI…

Güncel durumu değerlendirdiğimizde gençlerde ve orta yaştaki kişilerde Asemptomatik geçirilen Koronavirüs enfeksiyonu esnasında aniden ortaya çıkan koku ve tat kaybı görülebilir.

Bunu anlatmadaki en önemli amacımız bu kişilerin kendilerini karantinaya almaları gerekir, Çünkü bunlar farkında olmadan bulaştırıcılık oluşturur ve virüsü taşıyabilir. Bu enfeksiyonu evlerinde ailelerine yaşlılara bulaştırarak yaşlılarda daha ağır enfeksiyonlar meydana gelebilir.
 
Yine gençlerde bu Koronavirüsü enfeksiyonu hafif boğaz ağrısı bulantı ve ishal şeklinde de geçirilebilir.

Hafif başağırısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik belirtileri bunlara bazen koku tat kaybı, bazen ishal ve bazen kuru öksürük ve ateş eklenmesi şu an tüm dünyada yaygın olarak görülen koronavirüs ile ilişkilendirilebilir.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz