20 Mayıs 2019 Pazartesi


İstanbul seçimi için AKP’nin HDP stratejisi


AKP 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimini kazanmak için HDP’nin desteğine ihtiyaç duyuyor. AKP’nin HDP stratejisi ve kamuoyuna yansıyan beyanları…

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde yarışın en çekişmeli geçtiği yerlerden biri İstanbul olmuştu. CHP-İYİ Parti ittifakının adayı Ekrem İmamoğlu'nun AKP-MHP ittifakının adayı Binali Yıldırım'a karşı az bir oy farkı ile kazandığı seçim sonrası AKP ve MHP, seçimin iptali talebiyle YSK'ya itirazda bulunmuştu. AKP ve MHP'nin itirazları sonrası YSK tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tekrarına hükmedildi. YSK'nın 23 Haziran 2019'da İstanbul seçimlerinin yenileneceğini açıklaması sonrası partilerin seçimi kazanma adına oluşturacakları strateji merak ediliyor.

İSTANBUL SEÇİMİNDE KÜRT SEÇMEN ETKİLİ OLACAK

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nde Ekrem İmamoğlu İstanbul yarışını Binali Yıldırım'a karşı az bir oy farkı ile kazandı. YSK'nın İstanbul seçimlerinin 23 Haziran 2019 tarihinde yenilenmesi yönünde verdiği karar sonrasında, AKP ve MHP kanadının yarışta öne geçebilme adına yapacağı hamleler merakla bekleniyor.

Uzmanlar, İstanbul'daki seçim yarışında oluşan tablonun sebeplerini masaya yatırırken oy dağılımının Ekrem İmamoğlu'nun lehine oluşmasında HDP'nin CHP'ye verdiği desteğin önemli bir rol oynadığı ifade ediliyor. Bu doğrultuda 23 Haziran 2019 tarihinde yenilenecek olan İstanbul seçimlerinde Kürt kökenli vatandaşların tercihlerinin hayati öneme sahip olduğu öngörülüyor.

YILDIRIM'IN SÖYLEMİ KÜRT OYLARINA YETMEMİŞTİ

31 Mart seçimleri öncesi Habertürk Tv'de katıldığı bir canlı yayında HDP'lilerin oylarına da talip olduğunu söyleyen Binali Yıldırım, HDP seçmeninden oy isterken zorlanmadığını söylemişti.

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Çünkü HDP'nin adayı yok. Ben onların oylarını istiyorum. Adayları olmadığı için oylarını istiyorum. Ben HDP'ye geçmişte oy verenlerin bu belediye seçimlerinde bana oy vereceğini düşünüyorum.”

Yıldırım'ın 31 Mart seçimleri öncesi Kürtlere yönelik söylem ve vaatleri AKP'nin seçimi kazanmasına yetmezken, AKP'li Orhan Miroğlu da AKP olarak HDP seçmeninin oylarına da talip olduklarını kaydederek şu ifadeleri kullanmıştı:

“HDP seçmeni referandumda bize ne oy verdi biliyor musunuz, tam 2 milyon oy verdi. Şimdi sizin huzurunuzda sadece Hakkari'deki HDP'li kardeşlerime değil İstanbul'da, İzmir'de, Mersin'de, Adana'da yaşayan HDP'li kardeşlerime de sesleniyorum ve diyorum ki sizin bu 2 milyon oyunuza AK Parti taliptir. Bu oylarınızı sizden istiyoruz diyorum.”

CUMHUR İTTİFAKI, KÜRT OYLARI İÇİN HAMLELERDE Mİ BULUNUYOR?

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi öncesi HDP'li seçmenin oylarına talip olduğunu açıklayan AKP 23 Haziran seçimleri öncesinde dikkat çeken adımlar atıyor.

İstanbul seçimlerinin 23 Haziran'da yenilenmesi yönünde verilen karar sonrası ilk önemli gelişme terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın kaldığı İmralı'da yaşandı. Terör örgütü elebaşı Öcalan, 8 yıl sonra avukatları ile görüşme gerçekleştirdi. Söz konusu görüşme kamuoyunda büyük yankı uyandırırken Öcalan'ın mesajında dikkat çeken ifadeler yer aldı.

ÖCALAN: “TÜRKİYE'NİN HASSASİYETLERİNE DE DUYARLI OLUNMALIDIR”

İmralı F Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Abdullah Öcalan, 2 Mayıs 2019'da avukatıyla görüşürken Öcalan'ın avukatı aracılığıyla ilettiği mesaj da dikkat çekti. Buna göre Öcalan mesajında Suriye'de Türkiye'nin hassasiyetlerine duyarlı olunması çağrısında bulundu.

Öcalan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İnanıyoruz ki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kapsamında Suriye'deki sorunların, çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulundukları konumun, durumun Suriye'nin bütünlüğü çerçevesinde Anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye'nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır.”

BAHÇELİ'DEN DİKKAT ÇEKEN ÇIKIŞ: AVUKATLARI İLE GÖRÜŞEBİLİR

Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan, sekiz yıl aradan sonra cezaevinde avukatları ile görüşürken Cumhur İttifakı'nın ortaklarından MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuya dair dikkat çeken bir yorumda bulundu.

MHP lideri Bahçeli, Öcalan'ın avukatları ile görüşebileceğini ifade ederek şu sözleri sarf etti:

“Bana sorarsanız avukatıyla görüşsün. Yani görüşmese dahi bunlar Kandil'den haberleşiyorlar zaten. Bunu büyüterek farklı noktalara getirerek, hele hele PKK onun YPG'siyle onun HDP'siyle iş birliği yapıp seçim kazanma sevdasına kapılanların, ağızlarına böyle bir görüşmeyi almamaları lazım. Ağızlarına almaları gereken görüşme, yattaki görüşmeler olmalıdır.”

ADALET BAKANI GÜL: GÖRÜŞME YASAĞI KALDIRILDI

Bahçeli'nin terör örgütü elebaşı Öcalan'a ilişkin yaptığı çıkışın ardından iktidar kanadından önemli bir açıklama geldi. Açıklamada “Öcalan'ın avukatı ile görüşme yasağının kaldırıldığı” duyuruldu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmemesi için daha önce kısıtlama kararlarının olduğunu fakat bu kararların kaldırıldığını ve Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşebileceğini açıkladı.

Adalet Bakanı Gül şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce verilen kısıtlama kararları söz konusuydu. Bu kısıtlama kararları kaldırıldı. Görüşme yasağına ilişkin bu kararlar kaldırıldı ve görüşme imkânı getirildi. Hukuken bu konudaki engeller kalktıktan sonra avukatının görüşme imkânı da hukuken söz konusu olmuştur."

SELAHATTİN DEMİRTAŞ VE FİGEN YÜKSEKDAĞ'A BERAAT KARARI

23 Haziran 2019 İstanbul seçimi öncesi İmralı'da bulunan terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a ilişkin dikkat çeken gelişmeler yaşanırken bir başka gelişme de tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş Ve Figen Yüksekdağ'a dair yaşandı.

HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Kayseri İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular'a yönelik 'iftira' suçunu işledikleri iddiasıyla yargılandıkları davada beraat etti.

Demirtaş ve Yüksekdağ'a verilen beraat kararının 23 Haziran seçimleri öncesinde denk gelmesi dikkat çekerken söz konusu isimlerin yargılandıkları diğer konu başlıklarında beraat edip etmeyecekleri de merak konusu.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz