15 Mayıs 2019 Çarşamba


İsrail'de yapılan 2019 Eurovision, Filistin için protesto edildi


64. Eurovision Şarkı Yarışması'nın yarı finaline İsrail'e yönelik protestolar damga vurdu. Filistin topraklarını işgal eden İsrail'de yapılan yarışmada barışseverlerin protestosuyla karşılaştı.

1948 yılından bugüne kadar işgal ettiği Filistin topraklarında kadın, çocuk demeden binlerce sivili katleden İsrail, ABD'nin hazırladığı yüzyılın anlaşması ile topraklarda kalıcı hale gelmeye çalışıyor.

Her yıl farklı bir ülkede düzenlenen ve bu sene 64'ncüsü yapılanEurovision Şarkı Yarışması'nın yarı finali, dün akşam İsrail'in Tel Aviv kentinde protestoların gölgesinde düzenlendi. İsrail protestosuna sahne olan yarışmanın finali 18 Mayıs Cumartesi günü yapılacak.

pm4emqo5auali-fxbxvo4q.jpg?

 

64. Eurovision Şarkı Yarışması, İsrail'in Tel Aviv kentinde dün akşam başladı. Yarışma öncesi İsrailli protestocular, yarışmanın yapıldığı arenanın önünde Filistin'i destekleyen pankartlarla eylem yaptı.

Filistin işgaline karşı çıkan protestocular, uzun süredir sanatçıları ve yayın kuruluşlarını yarışmadan çekilmeye çağırıyordu. Protestocular, İsrail'in kendisini temize çıkarmak için bu yarışmayı kullandığını belirtiyor.

PROTESTOCULAR ARASINDA ÜNLÜ İSİMLER DE VAR

İsrail'i protesto edenler arasında Sinead O'Connor, Elvis Costello, Andy Irvine, Paul Brady, Roger Waters ve Lorde gibi isimlerin yer alıyor.

Amerikalı şarkıcı Madonna ise sahne performansını iptal etmesi yönündeki çağrıları reddetti.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz