30 Kasım 2017 Perşembe


İslami Cihad: Uzlaşının Önündeki Asıl Engel el-Fetih


İslami Cihad’dan yapılan açıklamada Filistin uzlaşı çabalarının bizzat Filistin Yönetimi tarafından engellendiği ifade edildi.

Filistin İslami Cihad hareketi İran temsilcisi Nasır Ebu Şerif Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın uzlaşma çabalarını engellediğini ifade etti. Errisale gazetesine konuşan Ebu Şerif Abbas'ın ABD ve Siyonist komplolarına teslim olduğunu ve bölgesel baskılara boyun eğdiğini söyledi.

Hamas ve diğer direniş gruplarının Filistin uzlaşısı için ciddi bir yaklaşım gösterdiğini ancak Filistin Yönetiminin aleyhte çalıştığını belirtti.

Fetih iktidarının artık sona ermesi gerektiğini ifade eden Ebu Şerif Filistinlilerin siyasi görüşlerinin temsil edilebilmesi için Abbas'a seçim çağrısında bulundu.

Hamas ve Fetih arasında bir uzlaşma gerçekleşmesi için sık sık görüşmeler yapılıyor. Son yapılan zirvede ise 2018 sonu itibariyle seçim yapılması kararı alındı. Ancak Hamas Fetih'in daha önceki görüşmelerde verdiği sözlerden geri adım atmasından rahatsız.

Taraflar arasındaki en önemli anlaşmazlık direnişin silahlarıyla ilgili. Hamas silahlarını asla teslim etmeyeceğini defalarca açıklamıştı. Ebu Şerif de verdiği röportajda Filistin halkının silahından asla vaz geçmeyeceğini vurguladı.

 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz