30 Kasım 2017 Perşembe


IŞİD, Maravi'yi de Yerle Bir Etti


26. Uluslararası Müslüman Topluluklar Konferansı’na katılan Moro İslami Kurtuluş Cephesi lideri Hacı Murad İbrahim Kudüs TV mikrofonlarına konuştu.

İstanbul'da geçtiğimiz günlerde 26. düzenlenen Uluslararası Müslüman Topluluklar Konferansı'na Filipinler'de faaliyet gösteren Moro İslami Kurtuluş Cephesi lideri Murad İbrahim de katılmıştı. İbrahim ile Moro'da son yaşananlar üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

İbrahim ilk olarak merkezi hükümet ile imzalanan özerklik anlaşması sürecinden bahsetti. Bazı sıkıntılar olsa da sürecin ilerlediğini kaydetti. İbrahim, anlaşma ile yönetim ve doğal kaynakların yüzde 75'inin yerel hükümete devredileceğini belirtti.

Halkının tamamının Müslüman olduğu Maravi şehrini bir süre işgal eden IŞİD hakkında da konuşan İbrahim, terör örgütünün Müslümanları savunma adına ortaya çıkıp Müslümanları öldürdüğünü ve şehrin yerle bir olduğunu söyledi. Müslümanlara yönelik adaletsizliği bahane eden IŞİD'in barış sürecinin tamamlanmasıyla elindeki kozlarını kaybedeceğini vurguladı.

Murad İbrahim son olarak barış sürecine aracılık eden Türk hükümeti ile elinden gelen her türlü yardımı esirgemeyen İHH, Diyanet işleri Başkanlığı ve TİKA gibi kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz