31 Ocak 2019 Perşembe


İran'dan sanal para atılımı


İran Merkez Bankası, sanal para üzerinde çalışmak ve sanal para geliştirmek için bir birim kurdu.

Sanal para kullanımına artan ilgiyi dikkate alan İran Merkez Baknası'nın sanal para konusunda çalışma yapmak için geç kaldığı düşünülüyor.

 

İran, Amerika'nın uyguladığı yaptırımlar karşısında bankacılık hizmetlerini kolaylaştırmak ve genişletmek için sanal paranın bu konuda yardımcı olabileceğini düşünüyor.


İran merkez Bankası, sanal para oluşturma teknikleri konusunda bilgi toplamak ve bir birim kurmak için bazı şirketlerle de anlaşma imzaladığı belirtiliyor.


Ayrıca bugün Başkent Tahran'da, elektronik bankacılık ve ödeme sistemleri konusunda bir konferans düzenlendi.


İran'ın, Blockchain üzerinde çalışma başlattığı belirtiliyor. Blockchain , Bitcoin gibi sanal paraların işlemlerinin kaydedildiği veri tabanı olarka biliniyor.


Blockchain, kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlanıyor. Adından da anlaşılacağı gibi zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan Blockchain teknolojisi, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor.

Böylece işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.


Finansal hizmetler veren bir dev kurum olarak bilinen JPMorgan dün yaptığı açıklamada, Blockchain'in üç ile beş yıl arasında ticaret finansmanı alanında etkili olacağını açıkladı.


JPMorgan'ın küresel araştırma başkanı Joyce Chang, Blockchain'in küresel ödeme sistemini yeniden icat etmeyeceğini ancak marjinal gelişmelerin oluşmasına katkı sağlayacağını söyledi.


İran basınınd açkan haberlere göre, İran, yerel para birimi olan riyal/tümen destekli sanal bir para birimi geliştirildi ancak henüz Merkez Bankası tarafından kullanıma sokulmadı.


İran parası, ABD'nin Mayıs 2018'de Nükleer Anlaşma'dan çekilmesiyle hızla değer kaybetmeye başlamıştı.


ABD'nin baskıları sonucu küresel bankacılık ağı SWIFT, İran'ı platformdan çıkartmıştı. SWIFT'ın İran'ı platformdan çıkartması üzerine İran'ın küresel finans ilişkileri neredeyse imkansız hale gelmişti.


İran Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı General Gulam Reza Celali, sanal paranın takip edilememesinden dolayı İran'ın bazı yaptırımları atlatmasına büyük fırsat sunacağını söyledi.


Amerika ise, İran'a hizmet vermemesi konusunda Bitcoin'e uyarıda bulundu.


Not: İzzettin El Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde dün yaptığı açıklamada, Filistin davası destekçilerinden Kassam'a Bitcoin ile yardım etmesi çağrısı yaptı. Ebu Ubeyde, Bitcoin ile ne şekild eyardım edileceği konusunda önümüzdeki günlerde tekrar bir açıklama yapacaklarını belirtti.

Ajans5.com / Özel Haber

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz