28 Mayıs 2018 Pazartesi


İnce: Sözleşmeli ve ücretli öğretmenliği kaldıracağız


Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Balıkesir'de konuşuyor. Göreve geldiği takdirde eğitim alanında ciddi revizyonlar gerçekleştireceğini açıklayan İnce, Erdoğan'ın henüz ortaya çıkmayan üniversite diplomasını yeniden gündeme taşıdı.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Balıkesir mitinginde konuşuyor. Eğitim, Erdoğan'ın üniversite diploması, ekonomi, FETÖ, körpü başlıkları hakkında konuşan İnce, Erdoğan'a yüklenmeyi de ihmal etmedi.

Muharrem İnce'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

Bazılarının 18 yaşında okul kantininde fotoğrafı olmayabilir, onu bilemem! Cumhurbaşkanı olabilmen için en az 4 yıllık bir fakülteden mezun olman lazım. Birisi diyor ki yahu peygamberin diploması mı vardı. Hz. Peygamberimiz benim okumam var dedi mi hiç? Demedi.

Tarımı Urfa'da konuşacağım. Sanayiyi Kocaeli'de konuşacağım. Eğitimi Balıkesir'de konuşacağım. Sizlere Allah'ın izni, milletin izniyle eğitimde yapacağımız 25 maddeyi şimdi sizlere tek tek anlayacağım.

''Sözleşmeli ve ücretli öğretmenliği kaldıracağız''

Hedefimiz başlangıcından itibaren gittiği yere kadar eğitimi parasız yapmak. Dindar bir nesil yetiştirilmesinden hiç rahatsızlık duymam. Ama asla kindar bir nesil yetiştirmeyeceğiz. Eğitimde dayatma değil, uzlaşmayı sağlayacağız. Eğitim siyasal bir hesaplaşma alanı olmayacak. Okul türleri arasında bir ayrım yapılmayacak. Okul öncesi eğitim zorunlu olacak. Engelli çocuklarımız için bütün engelleri kaldıracağız. Birleştirilmiş sınıf uygulaması kaldırılacak. Kapanan köy okullarını yeniden açacağız Çocuklarımızı istemedikleri hiçbir okula göndermeyeceğiz. 24 Haziran'da her öğretmene bir ikramiye maaş vereceğiz. Ek ders ücretlerini vergiden muaf tutacağız. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenliği kaldıracağız. Öğretmen yetiştirmeyi yeniden düzenleyeceğiz. İki yıl içinde hiçbirinizi tarikat yurtlarına muhtaç etmeyeceğiz. Üniversite öğrencileri 19 Mayıs'ta 500'er lira burs alacaksınız. Mezun olamazsınız iki yıl daha burs alacaksınız. YÖK'ü kaldıracağız. Rektörler yeniden seçimle iş başarı gelecek. Eğitimi laik ve demokratik bir hale getireceğiz. Bunları bir fizik öğretmeni olarak sözleşme kabul etmenizi isterim, sözleşme!

 

Ben dedim ki demirden, betondan köprü yapmak kolay iş. Bana verdiği cevap, senin dedi haddine mi düşmüş köprü yapmak dedi. Parayı bastın mı köprüyü yaparsın. Demirel'in yaptığı köprüden neden 10 liraya geçiyoruz da senin köpründen 100 lira?

Bana diyorsun ki gariban Cumhurbaşkanı adayı, doğru! Hadi 3 Kasım 2002'de milletvekili olduğumda sen daha milletvekili değildin. Hemen hemen 16 sene aynı maaşı aldık. İkimiz aynı maaşı almamıza rağmen ben nasıl gariban kaldım da sen zengin oldun?

''Ben dünyanın en zengin adamıyım''

Sen bana gariban diyorsun da ben dünyanın en zengin adamıyım. Ben insanları alevi sünni diye ayırmam. Ben insanları sağcı-solcu diye ayırmam. Kadın erkek diye ayırmam. AKP CHP diye ayırmam. Yahu kardeşim ben insanları seviyorum, ben dünyanın en zenginiyim.

Resmen pinokyo, CHP diyor camii yıktı. Ya camiler senin tapulu malın mı? Eğer sen cami yıktı diyorsan git Balıkesir'de AKP'nin yıktığı camiyi gör, girişte. O girişte solda o yıktığın caminin hesabını ver önce, yalan söyleme millete.

 

Yine bir başka konu. Size buradan söz veriyorum. Değerli AKP'li kardeşim, İnce Allah'ın izne Cumhurbaşkanı olduğunda kandırılma, o kandırılabilir. Onu daha ilkokulu bitirmemiş FETÖ kandırdı, sen kanma. İnce CB olursa senin başörtünle uğraşacakmış. İstersen evinde, devlet dairesinde tak. Bu konu kapanmıştır.

''İcazet almak için Pensilvanya'ya gittin mi?''

Seni desteklemeyen herkese FETÖCÜ diyorsun. Allah'ın izni ile CB olduğumda zaten açıklayacağım. ''Herkese FETÖCÜ dedin hain'' dedin. Sen 2001'de parti kurarken icazet almak için Pensilvanya'ya gittin mi gitmedin mi? Kiminle gittiğini biliyorum, ona zarar gelmemesi için söylemiyorum. CB olduğumda açıklayacağım, gün ve saatiyle birlikte. 
Bankasının kurdelesini kendin kesiyorsun ama bir gariban 100 TL yatırdı diye işten atıyorsun. Yazık, günah! Sen de hiç vicdan, Allah korkusu yok mu?

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz