17 Mayıs 2017 Çarşamba


Ilımlı İslam Projesinde Yeni Aşama


Filistinli Müslümanlar, 1948 yılının Mayıs ayındaki sürgün ve büyük felaketi 69. yıl dönümünde bütün dünyaya duyurmak için mücadele ederken, Filistin davasına ihanet içerisinde olan Arap ülkelerin liderleri Siyonist İsrail'in baş destekçisi olan Amerika ile balayına hazırlanıyor.

Trump'ın hafta sonunda gerçekleştireceği Riyad ve Telaviv ziyaretlerinde Arap ülkeleriyle İsrail arasındaki ilişkilerde de yeni bir aşamaya geçilebileceği ifade ediliyor. 
 
Suudi Arabistan'ın el-Arabiya gazetesi, Amerikan başkanı Donald Trump'ın Cumartesi günü Kral Selman öncülüğündeki Suud heyetiyle gerçekleştireceği görüşmede önemli anlaşmalara imza atacağı ifade edildi. 
 
Amerikan Ulusal günvelik danışmanı Raymond McMaster, Trump'ın Riyad'da sosyal medya ile ilgili bir oturumda Suudi gençlerle bir araya geleceğini ve sosyal medyanın etkili kullanımına ilişkin gençlere tavsiyelerde bulunacağını açıkladı.  Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı tarafından ilan edilen bir sosyal medya oturumunda Suudi gençlere ne yönde bir tavsiyede bulunulacağı ise merak konusu. Suudi Arabistan'da sosyal medyayı yönlendirme kabiliyetine sahip twitter fenomenlerinin de bu toplantıya katılacağı açıklandı. 
 
Öte yandan El-Arabiya gazetesinin haberine göre Trump Riyad'da çoğunuğu devlet başkanı statüsünde olan 56 Müslüman ülkenin temsilcileriyle de bir araya gelecek ve "birlikte başarabiliriz" sloganı altında sözde terörle mücadele konusunu ele alacaklar. McMaster'ın açıkladığı programa göre Trump, 56 ülkenin temsilcileriyle yapacağı görüşmede "ılımlı İslam" anlayışının yükseltilmesi yönündeki yeni plan ve projeleri liderlere aktaracak. 
 
McMaster tarafından yapılan açıklamada Trump'ın 50'den fazla İslam ülkesinin lideri ile öğlen yemeği yiyeceği ve bu yemek sırasında İslam'ın barışçıl ve ılımlı vizyonunun ön plana çıkartılması noktasındaki beklentilerini dile getireceği belirtildi. McMaster, Trump'ın bu konuşmasının İslam ülkesi liderlerine ilham kaynağı olacağına inandığını söyledi.  
 
Bu açıklamayla birlikte Arap-İslam-ABD zirvesi şeklinde gerçekleşeceği ilan edilen görüşmelerin ılımlı İslam projesinde tam anlamıyla yeni bir aşama olacağı ABD'nin resmi temsilcileri aracılığıyla resmen ilan edilmiş oldu.
 
Beyaz Saray yetkilileri tarafından yapılan açıklamada da Trump-Selman görüşmesinde Suudi Arabistan'ın ABD'nin bölgesel politikaları çerçevesinde yeni silahlarla donatılacağı ve 100 milyar dolarlık silah anlaşmasına imza aşamasına gelineceği belirtildi. 

 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz