29 Eylül 2017 Cuma

İBB Başkanı’nın istifası önemli


Sadrettin Karaduman

Kadir Topbaş, Geçtiğimiz Cuma akşamüzeri istifa etti. Daha doğru bir ifade ile; Topbaş istifa ettirildi.

Çok kritik günlerden geçtiğimiz herkesin malumu. Görünürde, Sayın Cumhurbaşkanı neredeyse, cihana harp ilan edecek. Belki denilebilir ki; böyle bir durumda, ne önemi var Kadir Topbaş›ın istifasının?

Biz biliyoruz ki, böylesi zamanlarda, iş yapmak daha anlamlı gelir onlara. Şimdi, makul çoğunluğa göre durum, soruda olduğu gibi olabilir. Ama iktidar partisinin iş tutuşu farklı. Orada işler şöyle yürür: Yapar gibi dururlar; ama, konjonktür dışı hiçbir şey yapmazlar.

İşin tılsımı da burada; yoksa 15 yıllık süreci ve uzatmaları başka türlü izah edemez kimse.

Biz gelelim Sayın Topbaş›ın istifasına... Muhtemeldir ki, 15 Temmuz 2016›dan bu yana, taraflar birbirine resti gösterdiler. Topbaş, şimdi, geri adım atmışa benziyor. Muhtemelen karşısındaki gücü o da fark etmiştir. Güçten neyi kastettiğimiz sanırım anlaşılıyor…

Yaşananlar; bundan sonrası için, Gülen tarafının da geri adım atacağını işaret etmektedir. Hem Gülen tarafı, hem de Barzani ve HDP/PKK tarafına karşı bir yumuşama olabilir. Yaşayıp göreceğiz.

Topbaş sonrası kim İBB başkanı olur, diye bir soru sorulsa, nasıl bir cevap verilebilir?

Daha önce yapılanlar, yapılacaklara teminat kabul edilir ise, şöyle bir ihtimal var, deriz.

Malum, Sayın Erdoğan, İBB Başkanı sıfatıyla Siirt›te bir şiir okuması sebebiyle, haksız bir şekilde hapse mahkûm edilmişti. O zaman da kendisinden sonra kim başkan olacak tartışmaları yapılmaktaydı. Bilindiği gibi, R. Tayyip Erdoğan›ın adayı, o zamanlar Aziz Yeniay›dı.

Ancak Sayın Erdoğan›la bu şekilde anlaşıp akşamleyin evlerine giden İBB Meclis üyeleri, sabah olunca, oylama için İBB'ye geldiklerinde kararın değiştiğini görürler. Bu defa «Reis›in» adayının Ali Müfit Gürtuna olduğunu duyar ve oylarını bu doğrultuda kullanırlar.

Müfit Gürtuna da bir sonraki yerel seçimlerde adaylığını koyar ve İBB Başkanı seçilir. İşte, bu sefer, AK Parti›deki karar verici(ler) muhtemelen bunu dikkate alır ve zayıf bir adayla kısa dönemi geçirmeyi, Sayın Binali Yıldırım›la da Yerel Seçimlere girmeyi düşünebilirler.

Yaşanan gelişmelere bakıldığı vakitte; İBB eski başkanı Sayın Topbaş›ın istifasının ehemmiyeti olmayabilir. Ama hükümetin iş tutuşu göz önünde bulundurulduğunda önemli konunun istifa kararı olduğu söylenebilir.Bu konuda yanılmayı çok arzu ederiz; ama bugüne kadarki durum böyle.

Bakalım, Topbaş›ın istifası başta AK Parti cenahı olmak üzere, başka nasıl bir gündem zinciri oluşturacak? Bekleyip göreceğiz.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz