18 Mayıs 2017 Perşembe


Fukaha'nın Katili Açıklandı


Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, geçtiğimiz Mart ayında şehit edilen Mazin Fukaha’nın tutuklandığını açıkladı.

İzzeddin el Kassam Tugayları'nın aylar süren çalışmaları sonuç verdi ve sonunda Tugayların önde gelen komutanlarından biri olan Mazin Fukaha'nın katilleri açıklandı.

Bir basın toplantısı düzenleyen Filistin eski Başbakanı ve Hamas'ın yeni Siyasi Büro Şefi İsmail Heniyye, Fukaha'nın şehit edilmesinden sorumlu tarafın ortaya çıkması için yürütülen stratejik çalışmaların ardından suikastı yapan kişinin Eşref Ebu Leyla isimli bir Filistinli olduğunu açıkladı.

Hamas lideri, katilin Filistin güvenlik birimlerine ayrıntılı itiraflarda bulunduğunu ifade etti. Heniyye ayrıca Fukaha'yı katleden kişiye emir veren tarafın da İsrail işgal rejimi olduğunu ifade etti.

Bu ilanın ne anlama geldiğine dair analizde bulunan yorumculara göre, Henniye'nin katilin ortaya çıkartılmasına ilişkin işaret etmiş olduğu ayrıntılar, aslında İzzeddin el Kassam içindeki güvenlik biriminin ve istihbarat yapısının ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğinin bir kanıtı.

Bu ilanın Şehit Fukaha'nın ailesine ve Gazze direnişine itibarını yeniden kazandırdığını dile getiren yorumcular, bu durumun direnişin içine kolayca sızılacak bir yapı olduğu yönündeki kanaatleri yerle bir ettiğine dikkat çekti.

İzzeddin el Kassam Tugayları'nın önemli komutanlarından biri olan Fukaha, geçtiğimiz Mart ayında evine yakın bir yerde faili meçhul bir suikasta kurban gitmişti.

 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz