2 Temmuz 2019 Salı


Erdoğan yeni kabine için o tarihi bekliyor!


23 Haziran'ın ardından gözler kabineye çevrilirken Erdoğan, 'Dışarıdan dayatmayla kabine değişikliği olmaz' demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temmuz sonu kabine değişikliğine gidebileceği konuşuluyor.

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçimleri sonrası Ankara kulisleri hareketlendi. Kulislerde gözler kabine değişikliğine çevrilirken Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dışarıdan dayatmayla kabine değişikliği olmaz" açıklamasında bulunmuştu. G-20 ve Çin ziyaretinde bulunan Erdoğan'ın Ankara'da bir takvimden söz edildiği iddia edilerek Erdoğan'ın temmuz sonu kabine değişikliğine gidebileceği konuşuluyor.

"KABİNE VE PARTİ YÖNETİMİNDE DEĞİŞİKLİK TEMMUZ SONU"

Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta TBMM'deki Grup Toplantısı'nın ardından kabine değişikliği sorusuna verdiği cevabın bir önceki cümlesi de var diyerek "Öyle bir şey yapılması gerekiyorsa onu biz yaparız" açıklamasını hatırlatan Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin bugünkü köşesinde şunları kaydetti:

"Ankara'da bir takvimden söz ediliyor. 11 Temmuz'da AK Parti'nin MKYK toplantısı yapılacak. İstanbul seçimleri ele alınacak. Erdoğan'ın 15 Temmuz törenlerine katıldıktan sonra kısa bir süre tatil yapacağı söyleniyor. Erdoğan'ın temmuz sonu itibarıyla kabine ve parti yönetiminde değişikliğe gidebileceği konuşuluyor."

"CUMHURBAŞKANI İLE PARTİ GENEL BAŞKANLIĞI AYRILIYOR"

Selvi'nin "Erdoğan'a tuzak kurulmak isteniyor" başlığıyla yayımlanan bugünkü köşe yazısında Cumhurbaşkanlığı'nda yeni sisteme ilişkin bir çalışma yürütüldüğünü de belirterek yazısının ilgili bölümünde şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi açıklanırken bir şema yayınlanmıştı. Merkezde Cumhurbaşkanlığı'nın yer aldığı, etrafında finans, insan kaynakları gibi ofislerin, kurul başkanlıklarının, en dışarıda ise kabinenin yer aldığı bir sistem kurulmuştu. Cumhurbaşkanlığı'nda sistemin işleyişine dönük bir çalışma yürütülürken, alttan alta başka bir proje sahneye sürülüyor. Cumhurbaşkanı ile parti genel başkanlığının ayrılması önerisinden söz ediyorum."

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz