28 Şubat 2018 Çarşamba


'Erdoğan'ın fikirleri hızla değişti ve Perinçek'e yakın hale geldi'


Adalet ve Kalkınma Partisi'nin politikalarını takip eden İtalyan siyaset bilimci Leonardo Veneziani, son yayımlanan analizinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in siyaset anlayışına yakın bir duruma geldiğini yazdı. Veneziani, 'Şüphesiz ki Perinçek ve çevresi fikirlerini asla değiştirmediler, fikrini hızla kaydıran Erdoğan ve AKP oldu' ifadelerini kullandı.

İtalya'nın Torino Üniversitesi'nden siyaset bilimci Leonardo Veneziani, Brüksel merkezli ‘Vocal Europe' adlı internet sitesinde yayımlanan Türkiye analizinde, "Şüphesiz ki Perinçek ve çevresi fikirlerini asla değiştirmediler, fikrini hızla kaydıran Erdoğan ve AKP oldu."

"EĞER ERDOĞAN'IN BİR PATRONU OLACAKSA PERİNÇEK OLMALI"

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in 20 yılı aşkın süredir Kemalist çizgide siyaset yaptığını vurgulayan Veneziani, AKP Hükümeti'nin, dış politikanın yanı sıra FETÖ ve PKK ile mücadele alanlarında da Vatan Partisi'nin çizgisine girdiğini yazdı.

İtalyan siyaset bilimcinin analizinin başlığı ise dikkat çekici: "Eğer Erdoğan'ın bir patronu varsa, Perinçek olmalıdır."

"PERİNÇEK ORDU İÇİNDE VE BÜROKRASİDE DESTEK BULUYOR"

Veneziani makalesinde, “2008-2014 yıllarında Ergenekon Davası nedeniyle tutuklanan Perinçek, günümüzde özellikle ordu içinde, yargıda ve bürokraside destek buluyor. Ordudan ayrılan üç Genelkurmay İstihbarat Başkanı da Vatan Partisi'nin saflarına katıldı” ifadelerine yer verdi.

"PERİNÇEK-ERDOĞAN İTTİFAKI KURULDU"

Veneziani, Türkiye'de “Gülen'e karşı konumlanan iki eski düşman” tarafından yeni bir ittifakın kurulduğunu savundu. Erdoğan'in 2003 seçimlerinden bu yana güçlendiğini ve 2017 referandumu ile genişletilmiş yetkilere sahip olduğu ifade edilen analizde, Doğu Perinçek'in Türkiye'de Amerikan karşıtlığı ile bilindiği belirtildi.

"VATAN PARTİSİ, RUSYA İLE YAKINLAŞMADA ETKİLİ OLDU"

FETÖ operasyonları dışında Perinçek'in Türkiye'nin dış işlerinde de büyük bir rol üstlendiği kaydedilen analizde, Kasım 2015'de Rus uçağının düşürülmesi sonucu bozulan ikili ilişkilerin Doğu Perinçek'in etkisi ile düzeldiği belirtildi. Analizde şu ifadeler yer aldı: "Sayısız Rus yetkili, Perinçek ve ekibiyle birkaç kez buluştu, Türkiye'nin, Batı'dan uzaklaşırken girmesini istedikleri Avrasya yolunu güçlendirdi. Türkiye ile Rusya arasındaki jet krizini hatırlıyor musunuz, 2015 yılında Türk Hava Sahası'nda uçarken, Türk jetleri tarafından düşürülen Rus uçağı? Rus yöneticiler, Perinçek ve ekibi tarafından, uçağın Fethullah Gülen'in adamları tarafından düşürüldüğüne ikna edildi."

"AKP'NİN POZİSYONU HIZLI DEĞİŞİYOR"

Perinçek'in Erdoğan'a yeni müttefikler yarattığı belirtilen analizde, Perinçek'in son yıllarda yapmış olduğu Suriye ve İran ziyaretleri de “dikkat çekici” ifadesiyle vurgulandı. Analiz, yazarın Türkiye'nin bilinmez bir yola girdiği fikriyle noktalanıyor: “Şaşırtıcı şekilde, Doğu Perinçek hem İran'da eski Cumhurbaşkanı Ahmadinejat hem de Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad tarafından sıcak karşılandı. Başka bir deyişle Türkiye'ye önderlik edecek bu tuhaf ittifak, Türkiye'yi keşfedilmemiş sulara götürecek. Dikkat etmemiz gereken, her halükarda, AKP'nin pozisyonunu ne kadar hızlı değiştirdiği ve Perinçek'in Batı'yı rahatsız eden, sağlıklı olmayan dünya ve Türkiye vizyonuna yakınlaştığı.” (Aydınlık)

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz