28 Ocak 2019 Pazartesi


Erdoğan: Fırat'ın doğusunu yakında huzura kavuşturacağız


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılay ve Kızılhaç toplantısında 'Diğer bölgeler gibi Fırat'ın doğusunu da çok yakında huzura kavuşturacağız.' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bölgesindeki Kızılay ve Kızılhaç Ulusal Dernekleri İşbirliği Ağı Kuruluş Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik beklenen operasyona ilişkin mesajlar verdi. Erdoğan konuşmasında, "Güvenliğini sağladığımız diğer bölgeler gibi Fırat'ın doğusunu da çok yakında huzura, emniyete ve istikrara kavuşturacağız" dedi.

BİR SONRASI ADIM İÇİN HAZIRLIKLARI TAMAMLADIK

Erdoğan'ın konuşmasının ilgili kısmı şöyle;

"PKK/YPG, DEAŞ'lı teröristlerin silahlarıyla Rakka'dan çıkmasına izin vermiştir. En vahimi YPG/PYD terör örgütü tarafından bir kısım DEAŞ'lının ülkemize karşı eğitilmesi, silahlanmasıdır. Güvenliğini sağladığımız diğer bölgeler gibi Fırat'ın doğusunu da çok yakında huzura, emniyete ve istikrara kavuşturacağız. Bu amaçla Amerika ve Rusya başta olmak üzere sahada askeri varlığı olan güçlerle temaslarımızı sürdürüyoruz. Her iki tarafla da son derece olumlu istişareler gerçekleştirdik. Diplomatik çabalarımızı devam ettirirken aynı zamanda da bir sonraki adım için hazırlıklarımızı tamamladık. İlk aşamada ülkemizde yaşayan 4 milyon Suriyeli kendi evlerine dönebilecekleri güvenli bölgeler oluşturmayı hedefliyoruz. Bu süreçte amacımız, kendi milli güvenliğimizi özellikle güçlendirmenin yanında Suriye'nin toprak bütünlüğünü garantiye almaktır. Açık ve net söylüyorum, bugün dünyamızda yaşanan birçok sorunun temelinde maddi imkan kıtlığı değil, merhamet ve empati eksikliği vardır."

ERDOĞAN: MAALESEF İSLAM DÜNYASI KRİZLERE BAŞARILI MÜCADELE YÜRÜTEMEDİ

Öte yandan Erdoğan programda, "Maalesef İslam dünyası, çoğu kendi topraklarında vuku bulan krizlerle etkili ve başarılı bir mücadele yürütememiştir. Geride bıraktığımız 2,5 yılı aşkın sürede İslam alemi olarak gerçekten sancılı sıkıntılı günler yaşadık. İslam coğrafyasının farklı köşelerinden mazlum ve mağdurların feryatları yükselmeye devam ediyor." ifadelerine yer verdi. 

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz