15 Aralık 2018 Cumartesi


Erdoğan: Bunlar dünyayı enayi zannediyor


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İsrail son 50 yıldır kasıtlı bir şekilde Kudüs'teki İslam mirasının izlerini silmeye çalışıyor. Silemeyeceksiniz.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da gerçekleştirilen Parlamentolararası Kudüs Platformu İkinci Konferansı'nda konuştu. Gazeteci Cemal Kaçıkçı cinayetinde Suudi Arabistan yönetiminin tutumunu eleştiren Erdoğan, "Bunlar dünyayı enayi zannediyor, insanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir" dedi.

Erdoğan, "İsrail son 50 yıldır kasıtlı bir şekilde Kudüs'teki İslam mirasının izlerini silmeye çalışıyor. Silemeyeceksiniz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Mücadeleleriyle Kudüs'le beraber insanlığın onuruna da sahip çıkan, işgalciler karşısında Ümmeti Muhammed'in izzetini çiğnetmeyen kahramanlara ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Kudüs davası, yalnızca Filistin'deki bir avuç Müslümanın davası değildir. Bu dava, hepimizin ortak davası, hepimizin ortak meselesidir. Yüreğimizin yarısı Mekke, geri kalanı da Medine'dir. Bunların üstünde bir tül gibi Kudüs vardır. Allah Resulünün Miraç'a yükseldiği bu kutlu şehri, İstanbul'dan, Kahire'den, Bağdat'tan, Mekke ve Medine'den ayırt etmeden seviyoruz. İşte bunun için biz, 'Kudüs kırmızı çizgimizdir' diyoruz.

 

İsrail son 50 yıldır kasıtlı bir şekilde Kudüs'teki İslam mirasının izlerini silmeye çalışıyor. Silemeyeceksiniz. Buralara birkaç tane büyükelçilik getirmek suretiyle, başkonsolosluk taşımak suretiyle eğer Kudüs'ün şahs-ı manevisini yok edeceğinizi zannediyorsanız, kendinizi aldatıyorsunuz.

İsrail'in işgal faaliyetlerini bu denli pervasızca yapabilmesinin en önemli sebebi, bazı BM Güvenlik Konseyi üyelerinden aldığı destektir. 1967'deki Filistin haritası ile 2018 Filistin haritasını karşılaştırmak kültürel soykırımı ortaya koyacaktır. İsrail'in şımarıklıklarına tepki göstermek, asla antisemitzm değildir. Holokost nasıl insanlık dışı suçsa Gazze sahilinde top oynayan çocuklara bomba yağdırmak da aynı derecede ağır bir insanlık suçudur. Amerikan yönetimi yanında bazı Avrupa ülkeleri, 2. Dünya Savaşında yaşanan sahnelerin utancıyla İsrail'in işgal politikalarına ses çıkarmıyor.

Cemal Kaşıkçı açıklaması

İstanbul'un Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda bir Cemal Kaşıkçı olayı yaşandı. Kaşıkçı konsoloslukta alçakça şehit edildi. Kaşıkçı cinayetinde Suudi Arabistan bizden belgeleri almak istedi. Belgeleri dinletiriz ama vermeyiz, bir de bunları yok mu edeceksiniz. Ses kaydında üst düzey asker açıkça "Ben kesmeyi iyi bilirim" diyor. Bunlar dünyayı enayi zannediyor, insanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir.

ABD, Almanya, Fransa, Kanada kim ne istedi ise Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bilgi verdik. Şimdi Amerikan Senatosu ne diyor? Suudi yönetimini şimdi suçluyor. İşte en son Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Haley, ne dedi, -isim vererek hem de söylüyor- 'Bu işin faili odur'. Buyur. İş artık belli bir yere geldi. Daha birçok şeyler çıkacak, buradan çok şeyler çıkar. Artık insanlık bunlara tahammül edemez.

İslam dünyasındaki çatışmaların dindirilmesine kimi politika ve eylemleriyle diğer müslüman ülkeler mani oluyor. Müslüman Müslümanla uğraştıkça Filistin'de isyan, Somali'de açlık katlanarak devam ediyor. 2017 ve 2018 Kudüs'e saldırıların yoğunlaştığı yıllar oldu. BM Genel Kurulu'nda Filistinlilere koruma sağlanmasına ilişkin tarihi bir karar alınmasına öncülük ettik. İsrail ve Zulüm politikalarına devam edebilmek için ayrılıkları derinleştirmektedir. Flistin davasına çıkmaya devam edeceğiz.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz