17 Nisan 2019 Çarşamba


Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilecek mi?


Maltepe'de birleştirme tutanakları hazırlanmaya başlanırken 'Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilecek mi?' sorusu da cevap arıyor. Selvi'ye göre mazbata verilecek.

Maltepe'de, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait 1089 sandıktaki oy pusulalarının yeniden sayım işlemi gece yarısı tamamlandı. İlçe Seçim Kurulu, sayım işleminin ardından ıslak imzalı tutanakların birleştirilmesi için sabah saatlerinde çalışmalara başlarken "Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilecek mi?" sorusu da cevap arıyor.

Hürriyet gazetesi Abdülkadir Selvi'nin "Mazbata'nın ucu göründü mü?" başlıklı yayımlanan bugünkü köşe yazısında "mazbata önce İmamoğlu'na verilecek daha sonra olası bir seçim kararında iptal edilecek." ifadesini kullandı.

"İl Seçim Kurulu, AKP'nin yaptığı mazbata düzenlenmesin başvurusunu dikkate alabilir ya da kazanan adaya mazbatasını verebilir. Beklenti İmamoğlu'na mazbatanın verilmesi yönünde. Mazbatanın ucu göründü diyebiliriz..." diye yazan Selvi şöyle devam etti: 

 

"Bu arada "Yenilenecek seçime usulsüz seçilen başkanla gidilmez, o nedenle Ekrem İmamoğluna mazbata verilmeyecek" şeklinde iddialar gündeme getiriliyor. Konuştuğum hukukçular, bunun mümkün olmadığı görüşündeler. 5393 sayılı Belediyeler Kanunu'nun 44. maddesinde seçilme yeterliliğini kaybeden başkanın "Başkanlığı düşer" deniliyor. Başkanlığın düşebilmesi için, önce "başkan" olması gerekiyor. Yani Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının düzenlenip önce "başkan" olması gerekiyor. İptal kararı verildiği takdirde düşürülebilmesi için. Tabii YSK seçimleri iptal etmezse, o zaman görevine devam edecek.

YSK dün seçimlerin yenilenmesine karar verilen yerlerde mazbata alıp göreve başlayan yeni belediye başkanlarının başkanlığının düşürülmesine karar verdi. Bu karar Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde uygulandı. 2014'te seçimleri yenilenen Yalovada'da da uygulanmıştı."

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz