14 Nisan 2018 Cumartesi


Eğitimin arkasından karanlık eller çıktı


Gazetemizin dün manşetine taşıdığı ‘Milli Eğitim’e ABD Eğitimi’ haberimizde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenlerin Amerika’daki 6 haftalık eğitim programının arkasında uluslararası toplumsal operasyonlara zemin hazırlayan ve turuncu devrimlerle gündeme gelen sözde sivil toplum örgütleri çıktı.

Planlayıcı ABD, finansör Soros, uygulayıcı IREX, öğrenci Türk öğretmenler... Milli Eğitim Bakanlığı ile ABD Ankara Büyükelçiliği'nin öğretmenleri ABD'ye eğitime götürecek olan programının detaylarında çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. Amerika'ya eğitime götürülecek olan öğretmenlere ilişkin ortaya çıkan işbirliğinin arkasında karanlık mekanizmaların olduğu görüldü. Amerika'ya 6 haftalık eğitimlere götürülecek öğretmenlere ilişkin başvuru takvimi işlerken, söz konusu programın arkasında kimlerin olduğunun bakanlık tarafından araştırılmadığı gerçeğini de gözler önüne serdi.

KARANLIK ELLERE TESLİM EDİLECEK

Fulbright anlaşması çerçevesinde ABD elçiliği ile MEB'in yürüttüğü projenin ana yüklenicisinin ABD Dışişleri Bakanlığı olduğu, yürütücüsünün ise sponsorları ve destekçileriyle dikkat çeken International Research & Exchanges Board (IREX) adıyla ilinen Uluslararası Araştırma ve Değişim Merkezi olduğu ortaya çıktı. Söz konusu IREX adlı örgütün çalışma yürüttüğü ülkelerde toplumsal dönüşümlere eğitim aracılığıyla zemin hazırladığı anlaşıldı.

118 ÜLKEDE OPERASYONLAR YÖNETİLİYOR

IREX adlı uluslararası örgüt dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyetler yürütüyor. Bütçesi toplumları yönlendiren bazı girift ve kirli kuruluşlar tarafından sağlanan bu sözde bağımsız uluslararası yapının toplumsal sorunların yaşandığı ülkelerde faaliyetler yürüttüğü görülüyor. Kuruluşun Afrika, Asya, Güney Amerika ve Batı Avrupa olmak üzere toplamda 118 ülkede projelere imza attığı da biliniyor.

UKRAYNA'DAKİ SON ÇALIŞMASINA DİKKAT

IREX adlı uluslararası emperyalist emellere hizmet eden sözde sivil toplum görünümlü örgüt dünyanın 118 ülkesinde fiili olarak faaliyetler yürütüyor. Son yürüttüğü faaliyetler arasında Nijerya'da “işsizliğin üstesinden gelmek için gençlerle buluşmak”, Sri Lanka'daki “çatışma sonrası toplum bütünlüğünün güçlendirilmesi” şeklindeki projeleri yer alıyor. Ancak Ukrayna'daki çalışması ise adeta gerçek amacını ortaya çıkarmaya yetiyor. IREX adlı örgüt son yıllarda çatışma alanına dönen Ukrayna'da Batılı emellere hizmet etmek için “Ukraynalıların Dezenformasyona Karşı Kendi Kendini Savunma” adlı bir çalışma yürütüyor. Bu projede öğrencilerin başka ülkelerin medya ağlarının etkisinde kalmamalarına yönelik eğitimler verdiği anlaşıldı.

 

YÖNETİMİNDE İSRAİLLİLER VAR

Merkezi Washington DC'de bulunan IREX adlı örgütün başkanlığını Kristin Lord adında bir kadın yapıyor. ABD'nin uluslararası çıkarlarına hizmet eden birçok kurum ve kuruluş ile sivil toplum kuruluşunda üst düzey yönetici olan Lord'un özellikle Afrika, Doğu Avrupa ve Ortadoğu'daki çalışmalara bilfiil katıldığı görülüyor. Ancak IREX adlı örgütün yönetiminde dikkat çeken başka isimler de görülüyor. Daphna Edwars Ziman adlı yönetim kurulu üyesinin İsrail doğumlu olduğu ve medya alanında birçok projede görev yaptığı da görüldü.

IREX'İN ANA SPONSORU SOROS ÇIKTI

MEB ile ABD elçiliği işbirliğinde yürütülecek olan söz konusu projenin arkasındaki IREX'in sponsorları da dikkat çekiyor. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kolladığı kuruluşun finansörleri ise dünyadaki turuncu devrimleri organize eden yapılar. Ünlü para spekülatörü ve karanlık yapıların ekip başı olarak bilinen George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü başta olmak üzere, Ford Vakfı ile Hollanda, İsveç ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı söz konusu yumuşak güç olarak tabir edilen uluslararası kuruluşun destekçileri arasında. Destekçi listesinde diğer kuruluşlar bölümünde ise dikkat çeken bir bilgi yer alıyor.  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın alt birimi olarak bilinen İstihbarat ve Araştırma Bürosu (INR) da IREX'in destekçileri arasında bulunuyor.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz