28 Mart 2020 Cumartesi

Dünya Kapitalizminin Sonu


Sadrettin Karaduman

Kapitalizm inişe geçti. Kim ne derse desin bu böyledir.

Durum değişmez. Adına ne denirse densin; Batı kapitalizmi, Çin merkezli kurulması planlanan Doğu kapitalizmi... Adı ne olursa olsun. Çöküş başladı bir kere; yok olmaktan kurtuluş yok.

Batı'da kapitalizm yıkılırsa yerine hangi sistem kurulur diye bir soru sorulsa nasıl cevap verilir? Heyecanla öne atılanları görür gibiyiz. Onlara göre Çin... Bizce Çin'in de ABD'den bir farkı yok ki. Çin ekonomisi kapitalizm üzerine kurulu değil mi? İşte, Doğu-Batı fark etmez. Her ikisi de yok olmaya mahkûmdur.

Velev ki, Doğu kapitalizmi kuruldu. Ömrü uzun olmaz ki... Çünkü Çin, bir kere özgürlükçü değil. Bu ülke yönetim anlayışı hâlâ komünizmdir. Yani, baskıya dayalı zulüm politikaları uygulanmakta bu ülkede.

ABD veya gizli dünyayı idare edenler öyle istediler diye olmaz. Kapitalizm Batı'da çöktü/yok olduysa her yerde yok olmuş demektir. Kapitalizmin çöküş sebebi açıktır. Bir kere onlar kuvveti esas alıyorlar. Adil sistem ise Hakk'ı esas almakta. Onun için kapitalizm değil Hakk'ı üstün tutanlar dünya milletleri tarafından desteklenecektir.

 

Batılı ve Siyonistlerin hedefi; Batı kapitalizmi çöktü. Size Doğu kapitalizmi verelimdir. Ama bir sistem iflas ediyorsa o sistemin niçin iflas ettiğine iyi bakılmalıdır.

Dünya milletleri, kapitalizmin çöküşüne şahit olmaktadır. Bazı Yahudi aileleri Çin'e taşındılar bile. Onların maksadı Çin merkezli bir kapitalizm inşa etmektir.

Bizde meşhur bir söz vardır: “Geçti Bor'un pazarı sür eşeğini Niğde'ye.” İşte, bu atasözü mevcut tabloyu iyi özetlemektedir.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz