28 Ocak 2019 Pazartesi


Dolar kuru 2019 yılında da güçlü olacak


Dolar kurunun 2019 yılında da güçlü olacağını söyleyen Dr. İncekara ülkeleri menfaati için yerel para birimini kullanmasını önerdi.

Dr. Öğr. Üyesi Beyhan İncekara D-8 ülkelerinin yerel para birimlerini kullanarak ticaret yapabilme imkanını sunan D8P Card denilen sistemle alakalı fikirlerini ortaya koydu.Spekülatif ataklara karşı milli paraların kullanılması ülkelerin kendilerini koruması için önemli bir etken olacağını söyleyen Dr. Beyhan İncekara dolar kurunun 2019 yılında da güçlü olacağını dile getirdi.

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari geçtiğimiz günlerde İstanbul'da Gelişen 8 Ülke Ekonomik İşbirliği Örgütü olan D-8 ülkeleri açısından oldukça önemli olan bir açıklama gerçekleştirdi. Dato Ku Jaafar Ku Shaari, dolar yerine yerel para birimlerinin kullanılmasını yaygınlaştırmak ve D-8 ülkelerinin arasındaki ticareti daha da geliştirmek amacıyla D8P Card'ın geliştirildiğini ifade etti.

D-8 Genel Sekterinin D8P Card ile igili açıklamalarını değerlendiren İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Uluslararası Ticaret Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Beyhan İncekara şunları söyledi

 

DOLAR KURU 2019'DA DA GÜÇLÜ BİR PARA OLACAK

ABD'nin özellikle gelişmekte olan ülkeler üzerinde kırbaç gibi kullandığı dolar, Ülkelerin ekonomik sistemini tehdit ediyor.

2019 yılında da dolar kurunun çok güçlü olacağını söyleyen Dr.Beyhan İncekara, D-8 Genel Sekteri Dato Ku Jaafar Ku Shaari'nin açıklamalarını dolar kuruna karşı yapılacak ekonomik saldırılara karşı üye ülkeler açısından fırsat olarak değerlendirirken “Dolardaki dalgalanmalardan kendini korumak isteyen ülkeler milli paralarla ticaret yapmaya başladı ve bunu daha da geliştireceklerdir. Türkiye'nin daha önce Azerbaycan ve İran ile milli paralar üzerinden ticaret yapması söz konusuydu. Buna ilave olarak son gelişme ise D-8 ülkeleri arasında yerel para ile ticaret yapılacak olması oldu” dedi.

Uygulanacak olan bu yöntem, dolar kuru tehdidine karşı atılabilecek adım olarak hayata geçirildiğini; ülke, bölge veya iktisadi birliklerin yerel parayla ticaret yapmasının, ülkeleri spekülatif dolar ataklarına karşı koruduğunu ve dolar kuru dalgalanmalarından daha az etkilenmesini sağladığını da ifade etti.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz