21 Mart 2015 Cumartesi


Doğurmamak kanser riski oluşturuyor


İstatistiklere göre Türkiye’de sık görülen kanser türleri arasında rahim kanseri de bulunuyor. Hastalıkta riski artıran nedenlerden biri de hiç doğum yapmamış olmak.

1-7 Nisan kanser haftası nedeniyle rahim kanserine dikkat çeken Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Çakar Kement hastalığı, "Rahim iç tabakası olan endometriumdan kaynaklanan kanser" olarak tanımladı. Sıklıkla menopoz sonrası dönemde (60-70 yaş) görülen hastalığın oluşumunda östrojen hormonunun etkili olduğunu belirten Kement, “Şişmanlık, hiç doğum yapmamış olmak, geç menopoza girmek, erken adet görmek, hipertansiyon, diyabet, dışarıdan östrojen verilmesi, kronik adet görmeme, polikistik over hastalığı, meme kanseri nedeniyle hormon kullanımı gibi durumlar vücutta östrojen düzeyini arttırarak rahim kanserine sebep olabilmektedir” dedi.

HANGİ BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR?

Hastaların %90'ında vajinal kanama şikayeti görülüyor. Kronik, bele vuran ağrı, yoğun kanamalı veya düzensiz adetler, anormal vajinal akıntı, smear testinde endometrial ya da glandüler hücrelerin görülmesi de diğer belirtileri oluşturuyor. Menopoz sonrası kanamaların da uyarıcı belirti olabildiğini vurgulayan Dr. Kement, “40 yaş sonrası artmış veya düzensiz vaginal kanama şikayeti olan tüm kadınlar rahim kanseri açısından değerlendirilmelidir. Ayrıca menopoz sonrası kadınların rutin takiplerinde endometriumun kalınlığının izlenmesi de kanser açısından değerlendirilmelidir” diye konuştu.

TEDAVİ CERRAHİ YAKLAŞIM ESAS ALINIYOR

Hastalığın tedavisi, cerrahi olarak rahmin, tüplerin ve yumurtalıkların alınması şeklinde yapılıyor. Kanser rahimle sınırlı ve derinliği rahmin %50'sinden daha az ise bu operasyonun yeterli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Yasemin Çakar Kement, tedavi hakkında şunları söyledi: “Operasyon sırasında kanserin daha ilerlemiş olduğu tespit edilirse hastalığın yaygınlığını saptamak amacıyla karın içersinden örnekler alınır, alt karın bölgesi ve aort damarı etrafındaki lenf bezlerinden de örnekler alınır. Tümör rahimle sınırlı ise sadece cerrahi tedavi ve izlem önerilir. İlerlemiş hastalarda radyoterapi, hormonal tedavi ve kemoterapi de kullanılmaktadır.”

Dr. Kement, erken evrelerde 5 yıllık sağkalım oranı %80 iken, ilerleyen evrelerde bu oranın %15'lere kadar indiğini sözlerine ekledi.

Paylaş:

YORUMLAR

Yorum Yaz